Finans

Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, 2021 yılı enflasyon varsayımını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, Enflasyon Raporu 2021-I’in tanıtım toplantısında, 2021 yılı enflasyon iddiasını yüzde 9,4 olduğunu söyledi. Ağbal, enflasyon oranını 2022 için yüzde 7, 2023 içinse yüzde 5 iddia ettiklerini söz etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, Enflasyon Raporu 2021-I’in tanıtımı hedefiyle basın bilgilendirme toplantısı düzenliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal’ın açıklamalarından satır başları şu halde:

“2021 yılında global enflasyon üzerindeki risklerin yüklü olarak üst istikametli olduğu bedellendirilmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon düşük seyretmektedir. Son devirde gelişmekte olan ülkelere portföy girişlerinin hızlandığını görmekteyiz. İktisadi faaliyet yılın son çeyreğinde de güçlü bir seyir izledi.

Üretim, sipariş ve kapasite kullanım oranları güçlü seyretmiştir. Hizmetler bölümünde de birçok alt dalda cirolar salgın öncesi seviyesini aştı. Son devirde salgına bağlı kısıtlamaların hizmetler bölümündeki istihdam üzerindeki tesirleri görülmeye başlanmıştır.

Yıllık kredi büyümesi genişlemeye neden olmuştur. Kredi genişlemesi firma kredileri, konut ve muhtaçlık kredilerinde belirtginleşti. Net kredi hacmi 518 milyar olmuştur. Kredi faizleri yükselmeye başlamış kredi ivmelenmesinde kıymetli yavaşlama sağlanmıştır. Altın dahil M2 para arzı yüzde 33 artışla 833 milyar TL yükselmiştir. Cari süreçler açığı 38 milyar dolara yükselmiştir.

Cari açık ve sermaye çıkışları rezerv kaybına yol açmıştır. Borçlanma maliyetleri artmıştır. Tüketici enflasyonu yüzde 11,75 düzeyinden 2020 yıl sonunda 14,60 düzeyine yükselmiştir. İddia bandının üzerindedir. Temel mal ve besin belirleyici olmuştur. Taleplerin zayıf seyrettiği kalemlerde enflasyon düşük ilerlemiştir. Birtakım alt kümelerde enflasyon yüksek seyir izlemektedir.

“Üretici enflasyonu artış eğilimini koruyor”

Tarihî ortalamaların üzerinde olduğu görülmektedir. Enflasyon eğilimi hizmetlerde kademeli yükseliş görülmekte, işlenmiş besinde makul yükseliş görülmektedir. 2020 aralıkta yüzde 25,15’e ulaşmıştır. Döviz kurunun olumlu katkısına karşın memleketler arası MTA’dan ötürü üst taraflı baskı devam etmektedir. Üretici fiyatları tüketici fiyatları üzerinde üst taraflı baskı oluşturmaya devam etmektedir. Üretici enflasyonu artış eğilimini korumaktadır.

Salgından en çok etkilenen turizm ve hizmet bölümünde süratli kredi genişlemesinin uyardığı güçlü seyir belirleyici olmuştur. Finansal düzgünleşme 2020’nin 3. çeyreğinde büyümeye en yüksek katkıyı veren birleşen olmuştur.

2020’nin son çeyreğinde iktisadi faaliyetin tepe noktasına ulaştığı ve eğilimine yakınsamaya başladığını düşünüyoruz. Döviz kurundan tüketici ve üretici enflasyonuna tesir hayli güçlenmiştir. Döviz kurlarında son aylarda yaşanan düşüş önümüzdeki periyotta enflasyon üzerinde döviz kaynaklı risklerin azalacağına işaret etmektedir. Enflasyon üzerindeki döviz kuru tesirlerinin düşeceği görülmektedir.

Besin enflasyonu yüzde 11,5

2021 besin enflasyonunu 11,5’e revize ettik. 2022 yılı besin fiyat iddiası yüzde 9,4 olarak belirlendi.

Ulusal gelire oranla yüzde 3,5 olarak belirlenen bütçe açığı maksadını para siyaseti amaçlarını destekleyeceğini hedeflemektedir. Kredi siyasetlerinin da para siyasetleriyle uyumlu gelişim sergileyeceğini gördük.

Enflasyonun orta vadede yüzde 5,0 seviyesinde istikrar kazanacağını iddia ediyoruz. Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla 2021 yılı sonunda yüzde 7,3-11,5 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla 2022 yılı sonunda yüzde 4,6-9,4 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceğini iddia ediyoruz. Enflasyonun 2022 yıl sonunda yüzde 7,0 olarak gerçekleşeceğini iddia ediyoruz.

Enflasyon varsayımları;

2021: Yüzde 9,4

2022: Yüzde 7

2023: Yüzde 5 düzeyi.

Besin fiyatlarında ön görülen yüksek seyir enflasyon iddialarını yükseltirken tütün eserlerindeki verginin tesiriyle aşağı çekti. Nakdî duruşun devamıyla güzelleşmenin enflasyon kestirimi düşürdüğünü göstermektedir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: