Finans

Merkez Bankası ne vakit faiz indirimi yapar? Dev banka tarih verdi

Enflasyon nedeniyle Merkez Bankası’nın kusur yapma alanı olmadığı belirtilen açıklamada, 2021 yılı için enflasyon iddiası ise yüzde 10.5 oldu.

Milletlerarası yatırım kuruluşu JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, TCMB Lideri Ağbal ve takımı açısından dün açıklanan enflasyon sayılarının zorluk oluşturduğu kaydedildi.

Aralık ayında enflasyonun kasım ayı kadar olmasa da üst taraflı sürpriz yaptığı kaydedilen raporda, sayıların piyasaya mevcut kırılganlıkları ve siyaset üretiminde ihtiyat gereksinimini gösterdiği söz edildi.

2021 ENFLASYON VARSAYIMI DEĞİŞMEDİ

JP Morgan, aralıkta enflasyonda üst taraflı sürprizin çekirdek eserlerden ve beyaz eşyadan kaynaklandığını tabir ederken artan faizler ve azalan kredi büyümesi nedeniyle bilhassa sağlam mal tarafında fiyat artışlarının yavaşlamasını beklediğini kaydetti.

Kuruluş, 2021 yılı için enflasyon beklentisini yüzde 10,5 olarak sürdürdü. “TCMB tarafından atılan sert sıkılaştırma adımları ile bunun sonucu olarak oluşan TL’nin kıymetlenmesi varsayımımız için aşağı istikametli risk” sözlerini kullandı.

Ziraî fiyatlarda artış, vergi artışları ve kredibilitede azalma yaşanması ise beklenen üst istikametli riskler olarak sıralandı.

ENFLASYON YIL SONUNA YANLIŞSIZ AZALIR

Değerlendirmede enflasyonda gerilemenin bilhassa yıl sonuna gerçek yaşanmasının beklendiğinin altı çizildi. İdari fiyat artışlarının enflasyonu 0,3 puan artıracağını öngören JP Morgan, talepte azalma konusunda ise inançlı olduklarını kaydetti.

NİSAN AYINDA İNDİRİM OLABİLİR

Son adımları ile itimat kazanan TCMB takımının artan enflasyon nedeniyle kusur yapma alanına sahip olmadığına dikkat çeken kuruluş, “TCMB’nin ek sıkılaştırma adımı atmasını beklemiyoruz. TCMB’nin bir sonraki adımının hala faiz indirimi olacağını düşünüyoruz. Birinci indirim nisan ayında 100 baz puan bekleniyor.” yorumu yaptı.

Enflasyon gelişmelerine nazaran kararın 1-2 ay ertelenmesinin mümkün olabileceğini vurguladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: