Haber

Mersin İnternet Gazeteciler Derneği Kuruldu

Bilindiği üzere Türk Medyası üzere Mersin Medyası da değerli bir değişim sürecini yaşamaktadır. Bu değişime ayak uyduran, gelişmeleri yakından takip eden, Mersin Medyası, bünyesinde yetişen profesyonel takımlar aracılığı ile İnternet Gazeteciği halkasını büyütüp, çoğaltmıştır…
Çok kısa bir vakit dilimi içerisinde Türkiye genelinde İnternet gazeteciliği yasal statüye kavuşacaktır. Bu nedenle Mersinli İnternet Gazetecilerinin korunması ve bu mecranın hedefi dışına taşmaması için tüm internet haber sitelerinde çalışan ve çalıştıranları bir çatı altında toplamak mecburî olmuştur. Mersin’in tecrübeli gazetecileri tarafından, süratle gelişen bu ortamda meslektaşlarımızın vakit ve hak kaybına uğramaması için, Mesleğimize de çok yakışan Mersin İnternet Gazeteciler Derneği resmi olarak kurulmuş durumdadır..
Dernek, Mersin’de faaliyet gösteren İnternet haber sitelerinde, internet alanlarında gazetecilik niteliğindeki vazifelerde çalışanları ve çalıştıranları, (Genel Yayın Müdür yahut Genel Yayın Direktörleri, Genel Yayın Koordinatörleri, Editör, Yazı İşleri Müdürleri, Mersin gündemine damgasını vuran Köşe Muharrirleri, Webmaster, Muhabir, sahip..) ile kuruluşların basın ve halkla münasebetler kısımlarında internet alanlarında gazetecilik niteliğindeki vazifelerde çalışanları bir ortaya toplamak, mesleksel ve toplumsal haklarını korumak, geliştirmek, meslek prensiplerini savunmak, insan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği ulusal, demokratik, laik ve toplumsal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, fikir, irtibat ve basın özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesini sağlamak, bu alanda gazetecilik mesleğinin özel gaye ve çıkarlara alet edilmesini engellemek hedefi ile kurulmuştur.
Derneğin kurucu idare konseyi şöyledir:
1- A. Vahap Şehitoğlu (Başkan)
2- M. Esat Durak (Başkan Yardımcısı)
3- Süleyman Tıraş (Başkan Yardımcısı)
4- Ercan Güneş (Genel Sekreter)
5- Tayfun Tuna (Mali Sekreter)
6- Mustafa İnsan (Üye)
7- İsmail Usta (Üye)
İdare Heyeti, Atatürk ve Uğur Mumcu anıtlarını ziyaret ederek, hürmet duruşunda bulundu. Onlara layık olacaklarını ve her vakit olduğu üzere basın mesleğinin etik kuralları dışına çıkmayacaklarının kelamını verdiler. İdare Şurası, derneğin yapılması gereken tüm süreçleri ve yerleşim evrelerini büsbütün bitirdikten kısa bir mühlet sonra 1 Olağan kongresini, derneğe katılacak yeni üyelerle birlikte yapacaktır.
MERSİN – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: