Ekonomi

Meskenden çalışmada mesai kavramı kalmadı!

Adaylarla patronu bir ortaya getiren uygulama 24 Saatte İş, konuttan çalışma sürecini araştırdı. Araştırmaya nazaran, konuttan çalışmak çalışanları keyifli etmiyor. Ankete katılanların yüzde 65’i meskenden çalışırken işe odaklanmada sorun yaşadığını söylerken, yüzde 35’i sessiz bir ortamın olmamasından yakındı. Yüzde 79’u ise mesai diye bir kavramın kalmadığını belirtti.

Global salgın yalnızca sağlımızı değil hayatımızın her alanını etkiledi. En kıymetli değişimlerden biri de çalışma hayatında görüldü. Kalabalık ortamları azaltmak isteyen iş yerlerinden kimileri konuttan çalışma sistemine geçti. Pek de alışkın olmadığımız bu sistem kimi meseleleri da beraberinde getirdi. Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konsey oturumunda, çalışanlara iş saatleri dışında ulaşılamamasına yönelik “İrtibatı kesme hakkı” ile ilgili hazırlanan rapor kabul edildi. Raporda meskenden çalışanların mesai bitmesinin akabinde irtibat kanallarını kapatamadıkları, uzun çalışma saatlerinin ve çalışan üzerindeki artan taleplerin tasa, depresyon, tükenmişlik üzere çeşitli sıhhat sıkıntılarına yol açtığı belirtildi. Adaylarla patronu bir ortaya getiren uygulama 24 Saatte İş, konuttan çalışma sürecini araştırdı. Araştırmaya nazaran, konuttan çalışmak çalışanları keyifli etmiyor. Bilhassa Y neslinin kullandığı uygulama 24 Saatte İş’in, online yapılan anketine katılan kullanıcıların yüzde 61’i konutta çalışıyor olmaktan ötürü memnun olmadığını belirtti. Yüzde 39’u bu durumdan memnun olduğunu söylerken yüzde 79’u ise mesai diye bir kavramın kalmadığını tabir etti.

Sessiz ortam bulmak sorun

Ankete katılanların yüzde 65’i meskenden çalışırken işe odaklanmada sorun yaşadığını söylerken, yüzde 35’i sessiz bir ortamın olmamasından yakındı. Bu süreçte mesken ve iş hayatının birbirine karıştığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 71 oldu.

İşsiz kalma korkusu yaşandı

Elbet ki iş yeri yalnızca bir çalışma ortamı değil, birebir vakitte toplumsal bağların de kurulduğu bir yer. “Evden çalışmanın en sıkıntı yanı hangisi?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 63’ü toplumsallığın olmaması karşılığını verirken, yüzde 37’si ise iş arkadaşlarıyla irtibat kurmakta sorun yaşadığını belirtti. İştirakçilerin yüzde 81’i ise bu süreçte işsiz kalma korkusu yaşadığını söz etti.

Hareketsiz yaşama karşı aktivite

Pandeminin getirdiği en değerli değişikliklerden biri de meskenden çalışmaya geçilmesiyle gelen hareketsiz ömür oldu. Anket sonuçlarına nazaran iştirakçilerin yüzde 58’i hareketsizliğe karşı bir aktivite yaptığını belirtirken, yüzde 42’si ise rastgele bir aktivite yapmadığını söz etti.

Gereksinim halinde ruhsal dayanak

İştirakçilerin yüzde 77’si bu süreçte telaş ya da depresyon yaşadığını belirtti. Zihinsel sıhhatlerini korumak için farklı etkinliklere yönelen iştirakçilerin yüzde 58’i televizyon izlediğini ya da oyun oynadığını belirtirken, yüzde 42’si kitap okuduğunu yahut bir hobiyle ilgilendiğini söyledi. “Zihinsel sıhhatinizi korumak için neye başvurursunuz?” sorusuna ise iştirakçilerin yüzde 43’ü meditasyon ya da yogaya yönelebileceğini belirtirken, 57’si ruhsal dayanak alabileceğini tabir etti.

Görüşmeyi özledik

Yapılan çalışmada iştirakçilere, içinde bulunduğumuz süreçle ilgili sorular da yöneltildi. İştirakçilerin yüzde 79’u meskende canının sıkıldığını belirtirken, yüzde 21’i ise konuta alıştığını söyledi. “Dışarıda en çok ne yapmayı özledin?” sorusuna ise iştirakçilerin yüzde 61’i beşerlerle görüşmeyi özlediğini belirtti. Yüzde 64’ü açıldıkları an kafe ve restoranlara gideceklerini belirtirken, yüzde 36’sı bir yıldan evvel kafe ve restoranlara gitmeyeceğini tabir etti. İştirakçilerin yüzde 74’ü eğitimin uzaktan devam etmemesi gerektiğini belirtirken, yüzde 26’sı uzaktan eğitimin uygun olduğunu açıkladı.

“Zihinsel ve bedensel sıhhat için tedbirler alınabilir”

24 Saatte İş’in kurucularından Gizem Yasa, meskenden çalışma sisteminin kimi şirketler için kalıcı olabileceğini belirterek şunları söylüyor: “Evden çalışma sistemi birçok şirket için kalıcı olacak üzere görünüyor. Bilhassa bilgisayar ve telefon aracılığıyla yapılabilen işlerde bu metot benimsenmiş durumda. Fakat bu yeni çalışma hali için de Avrupa Parlamentosu’nun yaptığı üzere birtakım tedbirler de alınabilir. Meskenden çalışanlar hem zihinsel hem de bedensel sıhhatlerini korumak için kendilerince tedbirler alabilirler. Örneğin, saatlerini kurup kendilerine makul aralıklarla mola vermeyi hatırlatabilirler. İştirakçilerin yüzde 71’i konut ve iş hayatının birbirine karışmasından şikâyetçi. Bu tahminen de en zorlanan mevzulardan biri. Bunun için de günlük bir rutin oluşturmayı, meskende olsalar dahi kendilerine bir saat aralığı belirleyip, iş yerinde yapabilecekleri dışında öteki rastgele bir işle ilgilenmemeyi deneyebilirler. En değerli mevzulardan biri de aktivite. Bunu birçok kişi ihmal etse de pandemiyle gelen hareketsiz ömür sorun yaratabiliyor. Meskende yapılabilecek kolay idmanlar de çalışanları hem fizikî hem de zihinsel olarak rahatlatacaktır.”

“Katılımcıların yüzde 81’i internetten iş arıyor”

24 Saatte İş’in kurucularından Mert Yıldız ise pandemi devrinde de iş arayışlarının devam ettiğini belirterek şöyle konuşuyor: “Araştırmaya baktığımızda iş arayışının pandemi periyodunda de devam ettiğini görüyoruz. Anket sonuçlarına nazaran iş arayanların yüzde 81’i bu süreçte internetten yararlanıyor. 24 Saatte İş’te 90 bin şirket ve 2.5 milyon aday bulunuyor. Adaylar 2 dakika içinde temel bilgilerini girerek süratlice yakınlarındaki iş ilanlarına ulaşabiliyor. Patronlar de aradıkları profildeki adaylarla 24 saat içinde irtibata geçerek süreci başlatabiliyor. Suratın çok kıymetli olduğu günümüzde adayların günler, haftalar hatta bazen aylar süren iş arama sürecini kısaltıyor, teknolojinin gücünü gerimize alarak iş arama sürecini adaylar için pratik ve keyifli bir hale getiriyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: