Haber

Metaverse’de kadına yönelik cinsel taciz: Avatara saldırdılar

“Geleceğin dünyası” olarak da adlandırılan Metaverse’te cinsel taciz skandalı yaşandı. Horizon Venues adlı platformda kendi avatarını yaratan İngiliz Nina Jane Patel, Metaverse’te giriş noktası olarak kabul edilen lobiye giriş yaptı.

Ancak kısa süre içerisinde lobide bulunan erkekler kendi avatarına uygunsuzca dokunmaya başladı. Patel tacizden kaçmaya çalışırken, avatarını taciz edenler ise o anların ekran görüntülerini de aldı.

Nina Jane Patel yaşadığı olayı şu ifadelerle anlattı:

“Horizon Venues metaverse’e tıpkı bana benzeyen, orta yaşlı, sarışın, kot pantolon ve uzun kollu bir bluz giymiş bir avatar olarak girdim. Girdiğiniz alan tiyatro fuayesi gibi bir lobi. 60 saniye içinde, hepsi erkek sesli üç erkek avatar bana doğru geldi ve uygunsuz bir şekilde bana dokundu.

“SEVMİYORMUŞ GİBİ YAPMA” DEDİLER

Ben ne olduğunu anlamadan önce, hem üst hem de alt bedenime avatarıma dokunduklarına dair ekran görüntülerini çekiyorlardı. Bunu yaparken de “Sevmiyormuş gibi yapma” gibi şeyler söylediler. Kaçmaya çalıştım ama beni takip ettiler. Bu insanların kim olduğunu bilmiyordum ya da kalıp araştırmak için zamanım yoktu.”

TACİZ OLAYI GÜVENLİK AÇIĞI TARTIŞMALARINA NEDEN OLDU

Horizon Venues adlı platform ‘güvenli bölge’ olarak tanımlanmasına karşın bu taciz olayının yaşanması platformda muhtemel taciz ve istismara ilişkin güvenlik açığı tartışmalarını artırdı.

“BU OLAY YAŞANDIĞI İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜZ”

Meta’nın sözcüsü olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu olay yaşandığı için çok üzgünüz. Horizon Venues güvenli olmalı ve bu konuda sözümüze sadığız. Konu ile ilgili geliştirmeleri yaparak bunları önleme konusunda daha keskin adımlar atacağız” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu