Ekonomi

Migros İcra Lideri Tort: “Artık eserlerin ambalajları değil, dataları konuşacak”

Migros, İcra Lideri Özgür Tort’un Dünya Perakende Başkanlığı’nı üstlendiği Consumer Goods Forum (CGF) tarafından GS1 iş birliğinde yürütülen eser bilgilerinin dijitalleştirilmesi ve standartlaştırılması projesinin Türkiye kanadına öncülük ediyor. Özgür Tort, çalışmanın global işleyişine de katkı sağlayabilmek ismine GS1 Küresel İdare Kurulu’na Türkiye’den birinci ve tek üye olarak katıldı.

Perakendeci ve üretici ortasında dengeli bilgi akışı ve şeffaflık sağlamayı amaçlayan proje tamamlandığında tüketiciler hem mağaza hem de online alışverişlerinde çok daha ayrıntılı ve hakikat bilgiye ulaşabilecek. Migros Ticaret A.Ş. İcra Lideri Özgür Tort, “Tüketici eserin her bilgisine ulaşabildiği ve bu bilgiler her eser için birebir standartta sunulduğu vakit gerçek müşteri tecrübesinden kelam edebiliriz. Bu sistem sayesinde artık eserlerin ambalajları değil, bilgileri konuşacak. Böylece müşterilerimiz eserlerde kimlik denetimi yapabilecek. Sektöre yol gösterici olması ismine, birinci adımı Migros olarak biz attık ve özgün markalı besin eserlerimizin tamamını GS1 Barkod Doğrulama sistemine geçirdik. Tedarikçi firmalarımızı sisteme katılmaya davet ettik” dedi.

Migros’un GS1 Türkiye iş birliğinde yürüttüğü teşebbüse Bahçıvan, Colgate Palmolive, Eti, Hayat Kimya, Nestle, Numil, P&G, Yaşar Birleşik Pazarlama başta olmak üzere 19 üretici firmanın dahil olması ile 2.400’e yakın eserin 7 temel eser bilgisi GS1 Barkod Doğrulama sistemine kaydedildi. 2021 sonuna kadar Migros’ta satılan tüm eserlerin sisteme tanımlanması hedefleniyor.

Migros, tüketicilerin mağaza ve online alışverişleri sırasında eserlerle ilgili daha kapsamlı, ayrıntılı ve yanlışsız bilgiye ulaşması gayesiyle Consumer Goods Forum’un GS1 iş birliğiyle yürüttüğü küresel projenin Türkiye kanadının öncülüğünü üstlendi. Consumer Goods Forum Perakende Başkanlığı vazifesini yürüten Migros Ticaret A.Ş. İcra Lideri Özgür Tort, çalışmanın global işleyişine de katkı sağlayabilmek ismine GS1 Küresel İdare Kurulu’na Türkiye’den birinci ve tek üye olarak katıldı.

Müşterilere daha sağlam ve şeffaf bilgi sunmak mümkün olacak

Migros’un GS1 Türkiye’nin öncülüğünde tedarikçileriyle birlikte dayanak verdiği projenin birinci basamağında, her eserin GS1 tarafından atanmış ve geçerli bir barkoda sahip olması amaçlanıyor. Eserin barkod numarası, ölçü ünitesi, ölçü ölçüsü, eser görseli, eser kategorisi, maksat pazar, firma ismi olmak üzere 7 temel bilgisinin tanımlandığı barkodlar, eserlerin “kimlik kartı” niteliği taşıyacak. İkinci evrede, perakendeci ve e-ticaret pazaryerleri, satışlarındaki tüm eserlerin barkodlarının geçerliliğini GS1 Barkod Doğrulama sisteminden denetim edecek. Eş vakitli olarak yürütülen GS1 Global Bilgi Modeli teşebbüsü ile global ölçekte standart olarak kabul edilebilecek ayrıntılı eser bilgi ve özelliklerinin belirlenmesi üzerinde çalışılıyor.

Eser bilgilerinde standart ve tutarlılık sağlanacak

Üreticilerin barkod sistemine bir kere girdiği bilgiler tüm perakendeciler ve e-ticaret sitelerine tek elden akacak. Böylelikle eser bilgilerinde standart ve tutarlılık, süreçlerde ise verimlilik sağlanacak. Global Bilgi Modeli sayesinde ise müşteriler mağazalardaki alışverişlerinde eser barkodlarını telefonlarındaki uygulamaya okuttuklarında, paket üzerinde yer alan bilgilere ek olarak, kapsamlı birçok eser bilgisine ulaşabilecekler. Eser hakkında kâfi bilgiye ulaşılamadığı için yarıda kesilen online alışverişlerin de itimatla tamamlanmasına katkı sağlanacak.

Özgür Tort: “Artık eserlerin ambalajları değil, dataları konuşuyor. Gerçek müşteri tecrübesi artık başlıyor”

Migros Ticaret A.Ş. İcra Lideri Özgür Tort, “Kurulduğumuz günden bu yana müşterilerimizi daha yeterli anlamak ve yakından tanımak için çalışmalarımızı her geçen gün derinleştiriyoruz. Biz onlar hakkında bilgiye sahip olurken onların da market raflarından aldığı her eserle ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilmesini istiyoruz. Gerçek bir müşteri tecrübesinin de lakin bu halde sağlanabileceğine inanıyoruz. Eskiden eserler çuvallardan alınırdı. Sonra güvenliğin sağlanması ve ömrünün uzatılması için eserler pakete girdi. Daha sonra ambalajlar kullanılmaya başlandı. Son periyotta sıhhatle ilgili artan hassasiyet nedeniyle tüketici, inanç, sürdürülebilirlik ve eserlerin içerik bilgisi üzere mevzularda daha hassas hale geldi. Artık tüketici, eserin besin bedelinden içindeki esirgeyici unsurlara, sürdürülebilir kaynaklar kullanılıp kullanılmadığına kadar birçok özelliğe dikkat ediyor. Tüketiciye hakikat bilgi akışı ve şeffaflık getiren bu çalışmayla eserlerin ambalajları değil, bilgileri konuşacak. Müşterilerimiz, aradıkları spesifik eser özelliklerini girip eser tekliflerine ulaşabilecekler. Bu uygulamayla bölümümüze ve müşterilerimize değerli bir katkıda bulunacağımıza inanıyorum” dedi.

2.400’e yakın eserin sistemdeki bilgileri bir havuzda toplandı

Bölümde yol gösterici olması ismine birinci adımı atarak tüm özgün markalı besin eserlerini GS1 Barkod Doğrulama sistemine kaydeden Migros, yerli ve yabancı iş ortaklarına da bu projeye katılmaları için davette bulundu. Öncelikli olarak Anadolu Efes, Bahçıvan, Barilla, Coca Cola, Colgate Palmolive, Danone, Efe, Eti, Ferrero, Hayat Kimya, Henkel, L’Oréal, Nestlé, Numil, P&G, Pernod Ricard, Sedat Tahir Tüketim Unsurları, Unilever, Yaşar Birleşik Pazarlama projeye dayanak verdi. Migros markalı eserlerin de dahil olduğu 2.400’e yakın eserin sistemdeki bilgileri GS1 Türkiye üzerinden GS1 platformunda toplandı. Migros ayrıyeten, çalışmaya katılan tedarikçi firmalarının barkodlarının GS1 Barkod Doğrulama Sistemi üzerinden denetim ve doğrulanmasını da yapıyor. Böylelikle, bilgileri giren ve doğrulayan takımlar farklı olduğu için çift taraflı denetim sağlanıyor. 2021 sonuna kadar, Migros çatısı altında satışta olan tüm eserlerin GS1 Barkod Doğrulama sistemine kaydedilmiş olması hedefleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: