Haber

Miley Cyrus öncü oldu! TikTok müzik endüstrisini nasıl değiştirdi?

Yeni çıkan bir albümün olmazsa olmazı tanıtım partileridir. Bu tarz etkinlikler, yeni yayınlanacak bir şarkı ya da albüm öncesi sanatçı tarafından genelde New York ya da Londra gibi süper lüks bir mekanda düzenlenirdi. Yeni şarkılarının çalındığı bu gecede davetliler arasında seçkin DJ’ler, prodüktörler, PR’cılar, sanatçılar, muhabirler ve gazeteciler de olurdu. Yeni kliplerin gösterimi de bu gecelerde yapılırdı.

Sonrasında ise gazeteciler ve yazarlar şarkı hakkındaki düşüncelerini okurlarına paylaşır, klip TV kanallarında döner, DJ’ler şarkıyı listelerine katar, reklamcılar da şarkının tanıtımını yapar ya da çekecekleri reklamlarda kullanırlardı.

Ancak pandemi genel olarak sosyal yaşam, iş ve spor dünyası ile beraber müzik endüstrisini de kökten değiştirdi. Artık albüm tanıtım partileri  sanal dünyaya taşındı. Tahmin edilebileceği üzere en çok kullanılan platformlar ise TikTok, Zoom ve Instagram. Bu yüzden artık partilerin davetlileri genelde TikTok influencer’ları ile sanatçıların ve fenomenlerin milyonlarca takipçileri oldu.

PANDEMİ İLE TIKTOK’A TAŞINAN PARTİLER 

Pandemi ortasında “Midnight sky” şarkısını yayınlayan Miley Cyrus da bu yeni trendi başarıyla uygulayan sanatçılardan oldu. Şarkıcı, “Midnight Sky”‘ın da bulunduğu Plastic Hearts albümü için de aynı yolu izledi. Albümü önce dijital dünyanın kanaat önderleri olan TikTok fenomenleri ile buluşturdu.

Zoom aracılığıyla TikTok ile ortaklaşa ve yaklaşık 15 içerik üreticisi ile iki dinleme oturumu gerçekleştirdi. Oturumda Cyrus’un yayınlanmamış şarkılarından parçalar paylaşıldı ve influencer’ların  “Midnight Sky”ı trendlere dahil etmenin farklı yollarını tartıştılar.

Cyrus’ın dijital etkinliği aslında küçük bir içerik oluşturucu grubu içindi. Çok daha büyük partiler düzenleyenler de var tabi. Ekim ayında ünlü Hollandalı DJ Tiësto “The Motto” şarkısı için yaklaşık 250 influencer, sanatçı ve modelin katıldığı gerçek bir konser verdi. Etkinlik, TikTok üzerinden de canlı yayınlandı.

Miley Cyrus öncü oldu! TikTok müzik endüstrisini nasıl değiştirdi? - Resim : 2
DJ Tiesto adıyla bilinen Hollandalı sanatçı Tijs Michiel Verwest Kaynak: The Shutterstock

Cyrus ve Hailey Bieber gibi müşteriyle dijital stratejiler üzerinde çalışan, pazarlama ve hayran etkileşimi alanında faaliyet gösteren Fanmade’nin kurucusu ve CEO’su Olivia Rudensky, “Bir albüm tanıtımını geleneksel bir şekilde radyo çalışanları veya plak şirketi için hazırlar gibi hissediyorum” dedi.

Rudensky, “Bu içerik üreticilerine süreçte ihtiyaç var” dedi ve ekledi: “Promosyon yapmak ya da influencerlara gitmek ilgili tüm bu işler önemlidirler çünkü onlar gerçekten şu anda müziği popüler yapan ya da yerin dibine sokan kişiler” 

İÇERİKLERİN ARKA PLANI TREND ŞARKILAR!

Bu trende katılan bir başka sanatçı da Nikki Minaj. Minaj, “Bussin” teklisini Şubat ayında bir TikTok etkinliği kapsamında Zoom aracılığıyla bir içerik yaratıcısı-sanatçı buluşmasında piyasaya sürdü. Etkinliğe yüzlerce influencer ve içerik üreticisi katıldı.

Katılımcılardan biri olan 147 bin  takipçili görsel efekt üreticisi TikTok’çu Denver McQuaid, “Zoom görüşmesi Nicki ile kameralı sohbette bir saatti ve TikTok tarafından yönetildi” dedi. Etkinliğin bir dinleme partisi olarak veya yeni şarkısını tanıtmaya yardımcı olmak için yapılmadığını söyledi. Ancak üzlerce içerik oluşturucuya, TikTok gönderilerinde “Bussin” şarkısını kullanmayı düşünmeleri söylendi.

Minaj örneğinde olduğu gibi şarkıcılar sadece TikTok’da parti düzenlemiyorlar. İçerik üreticilerini gönderilerinde kendi şarkılarını kullanmaları için ikna etmeye de çalışıyorlar. Bazı şarkıcıların bunun için içerik üreticisi, hatta hidrolik press ile ezme ya da slime yapma gibi eğlence kanallarını da işe aldıkları biliniyor.

Sanatçılar sadece dinleti için sosyal medyayı kullanmıyor. Eylül 2021’de Demi Lovato ve Marshmellow, “OK Not To Be OK” adlı teklileri için içerik fikirleri üzerinde içerik üreticileri ile beyin fırtınası yapmışlardı.

*Bu haberdeki bilgilerin büyük bir kısmı Insider’da “‘How artists including Miley Cyrus and Daddy Yankee are courting TikTok influencers to promote their songs with exclusive listening parties” başlığıyla yayınlanan makaleden derlenmiştir.

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu