Ekonomi

Milletlerarası piyasalarda son durum

Eurotahvil Piyasaları

ABD’de bugün gerçekleşen 30 yıllık ihraçta getiri düzeyi son bir yılın en yüksek ihraç düzeyi olan %1,933’ten gerçekleşti ve talep evvelki ihraçlara nazaran zayıf kaldı. Dün %1,12 düzeylerine kadar gerileyen ABD on yıllık tahviller, bugün 3 baz puan yükselerek %1,15 düzeyinden süreç gördü. Avrupa bölgesi tahvillerinin tümünde ise alıcılı seyir hakimdi. İtalya on yıllık tahvilin getirisi bir evvelki kapanışa nazaran 5 baz puan düşerek, bugüne kadarki en düşük düzey olan %0,45 düzeyinden süreç görürken, Almanya on yıllık tahvilin getirisi ise 2 baz puan gerileyerek -%0,46 düzeyinden süreç gördü.

Türk hazine eurotahvilleri dünkü hafif satışlardan sonra bugün müspet seyretti. Getiri eğrisinde 2-3 baz puan daralma olurken, beş ve on yıl vadeli tahviller sırasıyla %4,23 ve %5,48 getiri düzeylerinde kapanış yaptı. Ülke risk primi ise 1 baz puan gerileyerek 291 düzeyinden süreç gördü.

Şirket ve hazine değerlerindeki güçlü seyir bugün de devam etti. Yabancı alımları çabucak hemen tüm vadelerde devam ederken, yerli yatırımcılar kısa vade mevduat gibisi bankalarda ve uzun vade sermaye gibisi değerlerde ağırlaştı. Uzun vade sermaye gibisi değerlerdeki likidite sorunu devam ederken, İş Bankası 2030 vadeli sermaye gibisi değerde 40 cent civarında kazanımlar oldu. İş Bankası 2021 Ekim vadeli senior değer %2,90 getiri düzeyinden süreç görürken, Vakıfbank 2027 vadeli sermaye gibisi değer 60cent kazanımla %6,42 getiri düzeyinden günü sonlandırdı.

ABD & Avrupa Pay Senedi Piyasaları

Şubat ayının başında pay senetlerinde yaşanan sert yükselişin akabinde dün açıklanan enflasyon bilgilerinin gölgesinde endeksler yatay negatif seyretmeye devam etti. ABD işsizlik yardımları için yapılan müracaatlar, aşının yaygınlaşmasıyla, işgücü piyasasının kademeli olarak güzelleştiğinin bir işareti olarak hafif geriledi. FED Lideri Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı bir konuşmada, ABD iş piyasasının tam bir toparlanmanın çok ötesinde olduğunu söyledi ve hem milletvekillerini hem de özel dalı çalışanları desteklemeye çağırdı. Ayrıyeten, azamî istihdamı elde etmek ve sürdürmek için destekleyici para siyasetinden daha fazlasına gereksinim duyulacağını söyledi. Art planda, daha büyük dayanak paketi, aşı dağıtımı ve Amerikan iktisadının çok ısınıp ısınmayacağı konusundaki tartışmalar devam etmekte.

ABD endekslerinde karışık seyir hakimdi. Dow Jones endeksi yatay negatif kapanırken Nasdaq %0,4 ve S&P500 endeksi %0,2 pahalandı. Dow Jones endeksinde IT %1 pahalanarak en çok kazandıran bölüm olurken güç ve sıhhat %0,6 kıymet kaybederek en çok kayıp yaşayan kesimler oldular. Intel, Qualcomm ve AMD ABD Lideri Joe Biden’a yarı iletken bölümünde yerli üretimi desteklemesi için mektup yazdılar. Artan talep ile birlikte piyasalarda yaşanan çip problemine paralel Intel %3 pahalanarak günü sonlandırdı. Geçtiğimiz gün bilanço açıklamasında bulunan Coca-Cola, pay başı karını ve dördüncü çeyrek organik satışlarını analist beklentilerinin üzerinde açıklayarak bu günde yükselişini sürdürerek %1,4 civarı primle seansı kapattı. Kuzey Amerika Coca-Cola şişeleyicileri ile dijital dönüşüm iştirakini ilan eden Salesforce ise %1,9 kıymetlendi. Endeksin en zayıf performans sergileyen payları ise %2,9 düşüş ile Walgreens ve %2,1 kayıp ile 3M oldu. S&P500 endeksinde günü %1 primli biçimde bitirerek en yeterli performansı IT sergilerken petrol fiyatlarındaki gerileme ve kar realizasyonları ile birlikte güç kesimi %1,5 kıymet kaybederek en berbat performansı sergiledi. Endekste, Çin tarafında iPhone için güçlü talep beklediğini açıklamasına karşın Apple %0,2 kıymet kaybetti. 10 vitesli otomatik şanzıman çıktısını arttırmak emeliyle fabrikasına $100 milyon yatırım yapan General Motors %2,5 bedel kaybetti. Pay senetlerini ve yüksek getirili tasarruf hesaplarını bünyesine eklemeyi düşündüğünü açıklayan Paypal %0,65 pahalanırken Morgan Stanley tarafından çiplerde görülen talep artışı ile birlikte NAND flash belleklerde fiyat artışının devam edileceği açıklamasıyla Micron Technology %5 primlendi. Bir öbür yarı iletken üreticisi olan Applied Materials ise %6,7 pahalanarak günü sonlandırdı. Exxon Taşınabilir ise %2,5 bedel kaybederek dikkat çekti.

Avrupa endeksleri hafif karlarla günü sonlandırdılar. Euro Stoxx 50 ve DAX endeksleri sırasıyla %0,6 ve %0,8 civarında pahalanırken FTSE100 endeksi ise seansı yatay olumlu tamamlamadı. FTSE100 endeksinde IT %1,72 ve sanayi %1,43 ile en çok pahalanan bölümler oldu. Güç %1,64 ve gayrimenkul %0,7 ile en çok bedel kaybeden kesimler olarak öne çıktılar. Endekste Lloyds Banking %1,15, Barclays %1,16 ve Glaxo Smith %1,55 bedel kaybederek dikkat çekerken Vodafone %0,4, Informa %0,7 ve Kingfisher %1,17 pahalanarak seansı sonlandırdılar. DAX endeksinde IT kesimi %2,5 pahalanarak en güzel performansı sergilerken irtibat servisleri ve temel tüketici eserleri ise sırasıyla %0,5 ve %0,3 kıymet kaybederek en zayıf performansı sergilediler. Endekste UBS tarafından maksat fiyatı €288,99 düzeyinden €338 düzeyine çekilen Adidas %5 primlenerek dikkat çekerken S&P tarafından görünümü olumlu olarak değiştirilen Infineon %3,6 kıymetlendi. Başka primlenen paylar ortasında Fresenius Medical Deva %3,23, SAP %2 ve Volkswagen %1,65 pahalanarak yer aldı. Endeksin en zayıf performans sergileyen payı %0,84 düşüşle Siemens oldu.

Bir evvelki datanın altında lakin iddiaların üzerinde 793 bin düzeyinde açıklanan haftalık işsizlik müracaatları yatırımcılar tarafından takip edildi. Yarın ise Michigan Üniversitesinin duyuracağı Şubat ayı tüketici itimadı öncü verisi kıymet kazanacak. Avrupa tarafından bugün paylaşılan kıymetli bir ekonomik data bulunmadı. Sakin seyir yarın da devam edecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Volatilitenin epey düşük olduğu haftanın dördüncü gününde, dolar endeksi 90.26-90.46 dar bandında hareket etti ve bir evvelki kapanışa nazaran çok hafif bedel kazanarak 90.40 düzeylerinden günü sonlandırdı. Güne 1.2118 düzeyinden başlayan EUR/USD paritesi ise ABD açılışıyla birlikte gün içinde en yüksek 1.2149 düzeyini gördükten sonra gelen satışlarla 1.2135 düzeylerinden günü hafif paha kazanarak sonlandırdı. Dolar karışışında en çok paha kaybeden G10 para ünitesi ise hafta başından beri yükselişini sürdüren GBP oldu. 1.3834 düzeyinden açılış yapan GBPUSD paritesi gün içinde en yüksek 1.3859 düzeyini gördü ve %0,15 bedel kaybederek 1.3810 düzeylerinden günü sonlandırdı.

Dolardaki kısmı toparlanma ve ABD Hazine getirilerindeki genişleme ile birlikte Spot Altın, geçtiğimiz beş seansta elde ettiği kazanımların bir kısmını geri verdi ve %1 civarında kayıplarla ABD kapanışına hakikat 20 günlük hareketli ortalamasının bulunduğu $1841’in altında $1823 düzeyinden fiyatlandı. Lider Joe Biden’in ek mali takviye paketinin tüketici fiyatlarını artıracağına dair kanının fiyatlanmaya devam ettiği ortamda kıymetli metal, haftalık bazda artıda kalmaya devam ediyor. Gümüş ise 27 düzeyinin çabucak altında 26,90 düzeyinde fiyatlanırken, 26,40 düzeyi takip edilmesi gereken takviye olarak öne çıkıyor. LME metallerinde ise karışık bir tablo gözlendi. 3 ay vadeli alüminyum kontratları günü yatay tamamlarken, tıpkı vadeye sahip bakır kontratları ise %0,23 oranında hafif kayıplarla günü sonlandırdı. Çinko ise müspet ayrıştı ve %2,37 oranında kazanımlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Petrol fiyatlarında, Memleketler arası Güç Ajansı’nın global talebe yönelik paylaştığı kasvetli bakış açısı ile birlikte sekiz gün süren kuvvetli ralli sonlandı. Etkin vade WTI kontratları %1,26 oranında kayıplarla 58 düzeyinde hareket ederken, etkin vade Brent kontratları ise %1 civarında kayıplarla ABD kapanışında gerçek 60,80 düzeyinden süreç gördü.

Kaynak: İş Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: