Haber

Minibüs ve dolmuşların taksiye dönüşümü 5. defa UKOME gündeminde

İBB’nin, sürücü esnafının sıkıntılarının tahliline yönelik olarak 5. kere UKOME gündemine getirdiği 1000 taksi projesi, kıymetlendirilmek üzere alt komiteye havale edildi. Toplantıda, İETT bünyesine katılan özel halk otobüsü ile erguvan otobüslere yeni plaka verilmesi ile kent genelindeki kasislere standart getirilmesine yönelik teklifler de kabul edildi.

İBB Ulaşım Uyum Merkezi’nin (UKOME) 2021 yılının birinci toplantısı İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Yenikapı’daki Avrasya Şov Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, İBB’nin, sürücü esnafının problemlerinin tahliline yönelik olarak 5. sefer UKOME gündemine getirdiği; 750 minibüsün ve 250 taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi ele alındı.

Bakanlık temsilcilerinin alt kuruldaki görüşmenin tamamlanması talebi doğrultusunda, teklif oy birliğiyle kıymetlendirilmek üzere tekrar alt kurula havale edildi.Türkiye Sürücüler ve Arabacılar Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu, 250 taksi dolmuşun ayrılarak kabul edilmesini, minibüslerin taksiye dönüşüne sıcak bakmadıklarını söyledi.Geçtiğimiz kasım ayında İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık ettiği UKOME toplantısında, 5 bin yeni taksi önerisi ile dönüşmek isteyen 1000 taksi plakası tekliflerini farklı başka gündeme sunulmuş, her iki teklif de Bakanlık ve Esnaf Odası temsilcilerinin oy çokluğuyla reddedilmişti.

İETT BÜNYESİNE KATILAN OTOBÜSLERE YENİ PLAKA

UKOME toplantısında; İETT bünyesinde Özel Taşımacı İşletme Sistemi kurulması nedeniyle, İstanbul Ulaşım AŞ ve Özel Halk Otobüslerinin plakalarının değiştirilerek seri plaka verilmesini içeren teklif de oy birliğiyle onaylandı.

KASİSLERE STANDART GETİRİLDİ

UKOME’de onaylanan bir öteki teklifle, İstanbul genelindeki yollarda bulunan ve vakit zaman şikayetlere, davalara sebep olan kasislere standart getirilmiş oldu. İstanbul genelinde uygulamaları yapılan ve yapılacak sürat kesici ikaz bandı ve yükseltilmiş yaya geçidi elemanlarının KGM Trafik İşaretleri El Kitabında belirtilen standarda uygun olarak düzenlenmesiyle ilgili teklif, oy birliğiyle onaylandı. Alınan kararla kent genelindeki uygulamalarda bütünlük ve standart sağlanacak. Böylelikle teknik ve hukuksal problemler giderilecek.

ESENLER OTOGARI’NA TAKSİ DURAĞI YAPILACAK

Esenler Büyük İstanbul Otogarı’nın dört köşesine taksi durağı konulması teklifi de oy birliğiyle kabul edildi. Otogarı işleten İBB Boğaziçi İdare AŞ Büyük İstanbul Otogarı İşletme Müdürü Fahrettin Beşli, taksi duraklarının İBB tarafından işletileceğini ve uygulamanın vatandaş ile taksici mağduriyetlerini gidereceğini söyledi.

İSTANBUL – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: