Ekonomi

Moody’s: Pandemi Euro Bölgesi için uzun vadeli sakinlik riskini güçlendirecek

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Covid-19 pandemisinin uzamasının Euro Bölgesi için uzun vadeli sakinlik riskini güçlendireceği yorumu yaptı. Euro-bölgesi’nde ise deflasyon başlarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Euro Bölgesi’nin büyümesini çevreleyen risklerin azaldığını lakin aşağı istikametli görünüme devam ettiğini söyledi.  AB’de daralma Türkiye’nin ihracatı için çok makûs haber.

Moody’s  tarafından hazırlanan dün tarihli raporda, hızlanan pandemi nedeniyle Euro Bölgesi ülkelerinin düşük büyüme oranları ve düşük enflasyon ortamı nedeniyle borç azaltmakta zorluk yaşanabileceği yorumu yapıldı.

Euro Bölgesi’nin Japonya ile emsal bir senaryo yaşaması halinde kredi notlarına tesirinin kesimler genelinde negatif olacağını tabir eden kuruluş, bununla birlikte Euro Bölgesi’nın şartlarında Japonya’ya nazaran farklılıklar bulunduğunun da altını çizdi.

Borç azaltma risklerinde öne çıkan ülkelerin Yunanistan, İtalya, Portekiz ve Güney Kıbrıs’ın olduğu söz edildi.

Lagarde, ECB’nin faiz oranlarında bir değişikliğe gitmediğini lakin COVID-19 olaylarındaki artışın devam etmesi durumunda harekete geçmeye hazır olduğunu söz etti.

Global iktisatta güzelleşme beklentileri, Brexit sonrası ticaret muahedesi ve COVID-19 aşılarının cüret verici olduğunu belirten Lagarde, devam eden COVID-19 salgınının büyüme önünde bir mahzur olmaya devam ettiğini  açıkladı.

Euro Bölgesi iktisadının yılın birinci çeyreğinde, bilhassa salgının hizmet dalı üzerindeki baskısı nedeniyle, daralacağını varsayım eden Lagarde, aşı konusunda belirsizlikler ağır bir halde devam ettiğini söyledi.

ECB’den yapılan açıklamada, “Yönetim Konseyi, enflasyonun sürdürülebilir bir halde amacına gerçek hareket etmesini sağlamak için uygun gördüğü  tüm araçlarını ayarlamaya hazır olmaya devam ediyor” denildi.

Mevcut durumun ciddiyetini muhafazasına karşın ECB büyüme iddialarını 2021 yılı için yüzde 3,9 ve 2022 yılı için yüzde 2,1’de sabit tuttu.

AB’den gelen olumsuz haber akımına rağmen, Euro/dolar bu sabah Asya’da 1.21’in üstünde.  Güçlü Euro besin ve güç enflasyonun  sonuncu fiyatlara yansımasını geciktirdiği için, deflasyonist tesir yapıyor.

Deflasyon ise çok ölçüde kredi alan lakin Covid-19 kısıtlamaları yüzünden kâfi ciro üretemeyen şirketler açısından temerrüt riski doğuruoyr.

AB’nin toparlanması için Çin’den gelen talebin sürmesi ve 2020  yılında karara bağlanan Ortak Hibe ve Kredi Programı’nın hemen hayata geçmesi koşul.  Sakinlik ve şirket iflasları bankalara da yayılarak kıtanın uzun mühlet resesyonda kalması sonucunu getirebilir.

Avrupa’da tekrar sakinlik korkusu

ING: Euro bölgesine enflasyon 2021’de geri mi dönecek?

Küresel kuruluşlardan yeni kehanetler: Dünya büyümesi hızlanacak, Gelişen Ülke FX prim yapacak

Reuters: Türkiye iktisadının 2021’de yüzde 4 büyümesi bekleniyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: