Ekonomi

Mustafa Varank: Yerli ve milli ürünler Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak

Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren ve seri üretime hazır hale getirilen “Yerli Modüler Trafik Radarı”nı üreten Radarsan firmasına ziyarette bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapay zekalı yerli radar sistemleri hakkında bilgi aldı, firmanın geliştirdiği dünyanın ilk modüler trafik radarını test etti.

“ÜRÜNLERİ TEST ETTİK, GAYET BAŞARILI”

Radarsan’ın genç mühendislerin kurduğu bir teknoloji şirketi olduğunu belirten Bakan Varank, “Radar hız ölçüm cihazları yapıyorlar ama bunun yanında oldukça inovatif şekilde geliştirdikleri bir plaka tanıma sistemleri var. Bu sistemin özelliği de oldukça verimli bir şekilde ve yüksek hızlarda hem plakaları, hem de dünyadaki bütün araç marka ve modellerini tanıması. Arkadaşlar ürünlerini test etmemizi istediler. Burada bir deneme turu yaptık. Oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

mustafa varank 5273

“EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAKLAR”

Firmanın çalışmalarını sürdürdüğü alanın, güvenlik anlamında çok önemli olduğunun altını çizen Varank, “Ülkeler bu alanlara çok ciddi yatırımlar yapıyorlar. Hem trafik güvenliği, hem şehirlerin güvenliği açısından bu alanlar dünyada da rağbet gören alanlar. Firmamız, geliştirdiği ve ürettiği ürünlerle hem Türkiye’de ciddi bir oyuncu olmaya çalışıyor, hem de dünyada da bu pazardan pay almaya çalışıyor.

mustafa varank 4119

“YERLİ VE MİLLİ FİRMALARIMIZ, GELİŞTİRDİKLERİ ÜRÜNLERLE HEM TÜRKİYE HEM DE DÜNYA EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

gördüğümde etkilendim. Kendilerine başarılar diliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde böyle yerli ve milli firmalarımızın geliştirdiği yerli ve milli ürünlerle hem Türkiye ekonomisine hem de dünya ekonomisine katkı sağlayacaklarına inanıyorum.” diye konuştu.

mustafa varank 1679

“TÜRK GİRİŞİMCİLİĞİ HIZLI İLERLİYOR”

Son dönemde dünya basınına yansıyan Türk teknoloji şirketlerinin başarısına da değinen Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi iyi anlamamız lazım. Özellikle AK Parti iktidarlarında biz 19 senede Türkiye’de sıfırdan bir Ar-Ge ekosistemi, bir girişimcilik ekosistemi inşa ettik. Bu alana yapılan yatırımlar çok önemli. Altyapı, Ar-Ge, laboratuvar ve insana yapılan yatırımlarla biz bunu sağladık. Biliyorsunuz biz iktidara geldiğimizde üniversite sayımız bunun neredeyse üçte biriydi. Biz çok genç bir nüfusa sahibiz.

mustafa varank 4664

GENÇ MÜHENDİSLERİMİZ ÇOK BAŞARILI

MODÜLER TRAFİK RADARI DÜNYADA BİR İLK

Radarsan, 4 yıllık Ar-Ge çalışmasına istinaden Yapay Zeka Platformu’nun ilk ürünü olan “Yerli Modüler Trafik Radarı” seri üretime hazır hale getirdi. Ürün, Türkiye’nin ve dünyanın ilk ‘Modüler Trafik Radarı’ olma özelliğini taşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: