Ekonomi

Nail Olpak: “AfCFTA mutabakatıyla, yeni fırsatlara ve bölgesel yatırımlara odaklanmalıyız”

Dış Ekonomik Bağlar Şurası (DEİK), Türk iş dünyasının Afrika kıtasındaki yeni devir ticaret ve yatırım vizyonunu şekillendirecek raporlardan birine daha imza atmaya hazırlanıyor. Afrika Kıtasal Hür Ticaret Bölgesi (AfCFTA) muahedesinin akabinde kapsamlı bir bölgesel rapor hazırlığını sürdüren DEİK/Türkiye-Afrika İş Kurulları, eser ihracatından pazarda değişen dinamiklere, kıtadaki yeni yatırım fırsatlarından atılması gereken stratejik adımlara kadar Türk özel bölümüne Afrika’da rehberlik edecek bir projeksiyon sunacak.

DEİK Lideri Nail Olpak, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Afrika Kıtasal Hür Ticaret Bölgesi (AfCFTA) mutabakatını, Türkiye ile Afrika ülkeleri ticari alakaları açısından kıymetlendirdi.

Afrika Kıtasal Özgür Ticaret Bölgesi (AfCFTA) mutabakatı ile 1,3 milyar nüfusa sahip ve 3,4 trilyon dolarlık yeni bir özgür ticaret pazarı oluştuğuna dikkat çeken DEİK Lideri Nail Olpak,” AfCFTA mutabakatı yalnızca Afrika Kıtası için değil, dünya ticareti açısından da son derece değerli bir değişim. Afrika içi ticareti yüzde 50 artırması öngörülen, dünya ticaretine 76 milyar dolar ek gelir sağlaması beklenen ve en büyük global hür ticaret bölgesi olma özelliği taşıyan AfCFTA mutabakatını Türkiye açısından güzel okumalıyız. Afrika ülkelerinin kalkınması, kıta için kıymetli olduğu kadar elbette dünya için de çok önemli. Bugün dünyadaki işlenmemiş toprakların yüzde 60’ını kapsayan bir coğrafyadan kelam ediyoruz. Global nüfusun tarım ve besin gereksinimini karşılamak üzere, 1 trilyon dolarlık yeni bir üretim gerçekleşecek olması bile aslında bize çok şey söylüyor. Bu bağlamda Afrika kıtasındaki ticarette şeffaflık ve eşitlik ile bilhassa sanayi alanındaki yatırımların artmasına da katkıda bulunacak AfCFTA muahedesini, Türk iş dünyası açından da memnuniyetle karşılıyoruz. Kâfi ki bu yeni periyodun artılarını da eksilerini de hakikat tahlil edelim ve Afrika’nın bölgedeki endüstrileşme ile kalkınma vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım. Türk iş dünyası olarak bu büyük kıtasal pazardaki yeni fırsatları birinci kıymetlendiren ülkelerden biri olmalıyız. Kazan-kazan unsuruna dayanan yaklaşımımızla, yeniden her zamanki üzere Afrikalı dostlarımızla ekonomik ve ticari münasebetlerde farkımızı ortaya koyacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Olpak: “ECOWAS ve COMESA ile STA imzalayarak Afrika’da rekabet gücümüzü artırabiliriz”

DEİK olarak 54 ülkeye sahip Afrika kıtasında 45 İş Kurulu ile faaliyet gösterdiklerini ve aktif ticari diplomasi faaliyetleriyle Türk iş dünyası ismine bölgenin nabzını tuttuklarını belirten Olpak, “DEİK/Türkiye-Afrika İş Kurullarımız ile artık de Afrika Kıtasal Özgür Ticaret Bölgesi Muahedesi kapsamında özel bir rapor hazırlıyoruz. Bilhassa pandemi ile birlikte artan küreselleşmeden glokalleşmeye geçiş trendinin kıymetini daima vurguladık ve biz aslında bu paradigma değişiminin Afrika’ya da yansıyacağını 2019 sonundan beri biliyorduk. Bu mutabakatın Afrika ile ticaret yapan ya da iş yapmayı hedefleyen Türk iş insanlarımıza, müspet ya da negatif tesirleri olması çok doğal. Lakin biz bardağın dolu tarafına bakmalı, Afrika’daki ticaret ve yatırım ortamında ayrıcalıklı pozisyona gelmek için çalışmalıyız. Yeni Özgür Ticaret Mutabakatları ile Türk özel kesiminin Afrika’daki rekabet gücünü artırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin Afrika ülkelerinden Tunus, Fas, Mısır ve Morityus ile halihazırda yürürlükte olan STA’ları var. Afrika Bölgesel Ekonomik oluşumları ECOWAS ve COMESA ile de yeni STA’lar imzalayarak, Afrika’da hür ticaret imkanı bulacağımız ülke sayısını artırmamız gerekiyor. Ticaret Bakanlığımızın Afrika özelinde atacağı stratejik adımlar ve stratejik ehemmiyete sahip Afrika ülkelerinde kurulması planlanan lojistik merkezleri de Türk iş dünyasına yeni kazanımlar sunacak. Biz de DEİK olarak, hazırladığımız bu rapor ile Türk özel dalının Afrika’daki yol haritasına ışık tutmaya çalışacağız. AfCFTA mutabakatı sonrası, Afrika ülkeleri ile daha fazla iş yapmak isteyen iş insanlarımıza direkt yatırım, üçüncü ülkelerle iş birliği, maksat kesimler, devlet projeleri ve stratejik eserler üzere dış ticaretin her alanında rehberlik edecek bir rapor yayınlayacağız.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: