Ekonomi

Nomura: Mısır ve Türkiye kur krizi muhtemelliğine dikkat

Nomura Holdings Inc.’in geçmişte kur krizlerini evvelden haber veren modeline nazaran bu yılki kazanımlarına karşın, Mısır ve Türkiye para üniteleri ağrı risk altında.

Tokyo merkezli bankanın modeli, firmanın Singapur merkezli ekonomistleri Robert Subbaraman ve Rebecca Wang’a nazaran, 1996’dan beri tahlil ettiği 61 yükselen piyasa para krizinin %64’ünü evvelce iddia etmiş sekiz göstergeyi bir ortaya getiriyor. Bu göstergeye nazaran, hem Mısır poundu hem de Türk Lirası 100’ün üzerinde puan aldı, bu da her ikisinin de önümüzdeki 12 ay içinde “döviz krizi riski altında” olduğunu gösteriyor.

Tekrar de, büyük fotoğraf hayli yürek verici: Nomura’nın incelediği 32 gelişmekte olan ülkeden 17’sinin 19 yahut daha düşük puanları bulunurken dokuzunda puan sıfır.  Bu da yükselen piyasa bulaşma riskinin düşük olduğunu gösteriyor. Modele nazaran, Latin Amerika ve Asya’da kurlarında belli gelişmeler var.

Subbaraman ve Wang, “Gelişmekte olan piyasalara yönelik güçlü miktarsal genişleme güdümlü sermaye girişleri, birçok ülkenin bir defa daha yabancı yatırımcılara büyük bir borç stoku oluşturmasına neden oldu” diye yazdı. “Bu, sağlıklı olan ve toparlanma süreci içindeki gelişmekte olan ekonomiler ismine yürek verici bir gelişme. Fakat hepsi bu durumda değil. Yatırımcılar riski tekrar değerlendirirse o öteki ülkeler yeni bir kıtlığa hassas hale gelebilir. ”

Nomura’nın Damocles modeli, 1998 yılında ekonomist Graciela Kaminsky, Saul Lizondo ve Carmen Reinhart tarafından yapılan ve para krizleri için 16 ana gösterge belirleyen bir çalışmadan ilham almakta. Bu rapor, gerçek döviz kurunun trendden sapmasının bilhassa güçlü bir sinyal olduğu sonucuna varır.

Nomura ise, bir sonraki Asya krizini yahut Arjantin’deki kur çöküşünü varsayım etmek hedefiyle listesini kısa vadeli faiz oranını, döviz rezervlerini ve dış borcu kapsayan sekiz bilgi noktasına indirdi.

Birkaç yıllık keskin bedel kaybının akabinde, Türk lirası, maliye bakanlığı ve merkez bankasındaki liderlik değişimi ile 2021’de global kazanımlara liderlik ediyor. Mısır pondu da yükseldi.

Subbaraman ve Wang, “Halen zayıf ekonomik temelleri göz önüne alındığında, Damocles hiçbirinin problemli alandan çıkmadığının sinyalini veriyor” dedi.

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: