Haber

Ölmek üzere bulunmuştu… Artık ise gören bir daha bakıyor..

Lüleburgaz’da yaklaşık 8 ay evvel ölmek üzere bulunan köpeği, hayvansever Oylum Gündüz’ün teşebbüsleri ve Lüleburgaz Belediyesi Etraf Sıhhati Ünitesi gruplarının gayretleriyle tekrar hayata döndürüldü. Boncuk ismi verilen köpeği gördüğünde gözlerine inanamadığını söyleyen Gündüz, “Geldiğimde gözlerime inanamadım. Hayvan hem kilo almış, hem düzgünleşmiş hem de çok hareketliydi” dedi.

Lüleburgaz’da gözleri yaşartacak can dost seferberliği yaşandı. Bundan yaklaşık 8 ay evvel hayvansever Oylum Gündüz, konutunun önünde tüyleri dökülmüş, hareket etmekte zorlanan sokağa terk edilmiş bir köpek buldu. Köpek için harekete geçen Gündüz, evvel kendi imkanlarıyla can dostu beslemeye başladı. Lakin köpeğin iyileşmediğini, tam bilakis durumunun daha da berbata gittiğini gören Gündüz, durumu Lüleburgaz Belediyesi Etraf Sıhhati Birimi’ne bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen takımlar, bitkin duruma düşen köpeği alarak süratle tedaviye başladı.

“Tedavi süreci neyi gerektiriyorsa yaptılar” 

Köpeğin durumuna çok üzüldüğünü belirten Gündüz, şanssız hayvanın bedeninin birkaç bölgesinde de morluk fark ettiğini söyledi. Gündüz, “Bir mühlet, bir iki ay kadar orada baktık. Site olarak herkes elinden geleni yaptı. Daha sonra hasta olduğunu, hastalığının daha da ilerlediğini fark ettim. Ancak hayvan kendine gelmeyince belediyeyi aradık. Oradan gruplar geldi. Aldı. Derin yaraları açılmıştı. Belediye tedavi süreci neyse onu yaptı. Dışarıdan alınması gereken ilaç vesaire alınması ne gerekiyorsa alındı. Uzun bir süreçten geçti” dedi.

“Baktığımız köpek bu mu?”

Şanssız hayvanın tüylerinin büsbütün döküldüğünü belirten Gündüz, belediye tarafından köpeğin büsbütün tedavi edildiği haberini aldığını söyledi. Gündüz, “Hiç tüyleri yoktu. Pandemi mühletince gelemedim. Sonra arandığımda güzelleştiğini söylediler. Geldiğimde gözlerime inanamadım. Hayvan hem kilo almış, hem düzgünleşmiş, hem de çok hareketliydi. Sesi bile çıkmıyordu. Fotoğraflarını gösterdiğimde kimse inanamadı, ‘Baktığımız köpek bu mu?’ diye” formunda konuştu.

“Umarım sahiplenirler”

Boncuk ismini verdiğini köpeğin güzelleştiğini söyleyen Gündüz, köpeğin kısa müddette hassas vatandaşlar tarafından sahiplenmesi gerektiğini diledi. Gündüz, “Bu saatten sonra yapılacak en hoş iş güzel bir sahiplendirme olur. Umarım yeterli bir yuvası olur, tekrar sokaklara dönmez. Birinci vakitler haftanın neredeyse 5 günü geldim. Çok sıkıntı bir süreçti. Sabır gerekiyor. Belediyeye teşekkür ederim. Yılmadılar. Daima birlikte hoş bir sonuç oldu” dedi.

“Eski sıhhatine kavuştu”

 Köpeğin tedavi süreci hakkında açıklamalarda bulunan veteriner doktor Mehmet Alper Güder ise şu tabirleri kullandı; “Can dostumuz bakım konutuna getirildiğinde epeyce zayıf ve halsiz bir haldeydi. Çok yaygın bir tüy dökülmesi kelam konusuydu. Yeniden birebir halde yaygın deri lezyonları kelam konusuydu. Ağız bölgesinde de ağır lezyonlar bulunmaktaydı. Birebir formda bacaklarında çeşitli ödemler mevcuttu. Genel olarak bağışıklık sisteminin toparlanması üzerine bir tedavi uyguladık. Uzun ve ağır süren tedavi, bakım, besleme sürecinin akabinde eski sıhhatine kavuştu. Burada kısırlaştırma sürecini gerçekleştirdik. Gerekli aşılamalarını yaptık. Şu an can dostumuz tekrar eski sıhhatine kavuştu. Bizler de bunun memnunluğu içerisindeyiz.”

KIRKLARELİ – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: