Haber

Önümüzde geleceği belirleyecek zor günler var

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zelenski, “Önümüzde geleceği belirleyecek zor günler var. Devletimizi, topraklarımızı ve Ukraynalıları koruyabilmek için zor günler. Savunucularımız kendi hayatlarını ve ülkemizi korumak için ellerinden geleni yapıyor. Ukrayna’nın ihtiyaçları bugün konuklarımıza iletildi. Onlardan bir ambulans bekliyoruz” dedi. İspanya ve Danimarka’nın, Ukrayna’nın savunmasına verdiği destekleri hatırlatan Zelenski, “Rusya’ya baskı bu savaş sona erene kadar sürmeli. Gerçekten tüm bu yaptırımların derin, etkili ve Rusya’nın gerçekten hissetmesini istiyorum. Her 2 ülkeye de savunma gücümüze verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Ukrayna’nın AB’ye daha hızlı katılımı hak ettiğine inanıyoruz. Sizin ve halklarınızın desteğini hissediyoruz” diye konuştu.

“BORODYANKA’YI ZİYARET ETTİM VE RUS İŞGALİ SIRASINDA ORADA NELER OLUP BİTTİĞİNİ KENDİ GÖZLERİMLE GÖRDÜM”

Zelenski’nin ardından söz alan Danimarka Başbakanı Frederiksen, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadelesine verdikleri desteklerden bahsederek, “Danimarka en başından itibaren Ukrayna’ya siyasi, mali desteklerinin yanı sıra savunması için de silah ve ekipman sağladı. Ukrayna’nın güvenliği ve savunması için sağlanan destek 600 bin Danimarka kronu (88 bin dolar) düzeyinde oldu” dedi.

Ukrayna’da neler olduğunu kendi gözleriyle gördüğünü ifade eden Frederiksen, “Bugün Borodyanka’yı ziyaret ettim ve Rus işgali sırasında orada neler olup bittiğini kendi gözlerimle gördüm. Rusya tarafından Ukrayna’ya karşı işlenen tüm suçların belgelenmesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin desteğinin yanı sıra etkilenen ailelerin de desteğine ihtiyacımız var. Bu suçların sorumlusu olanların yargılanmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

İSPANYA’DAN UKRAYNA’NIN AB’YE KATILIMI İÇİN DESTEK

İspanya Başbakanı Sanchez ise yaptığı konuşmada, Ukrayna’ya her yönden destek verdiklerini belirterek, “Sayın Başkan, Avrupa ailesine katılma isteğinizi destekliyoruz. Kaderinizi seçme hakkınız var ve Avrupa Birliği’ne katılmak için haklı gerekçeleriniz var. İspanya ve halkı Ukrayna halkının özgürlüğünü destekliyor. İspanya’nın bu haksız savaşı şiddetle kınadığımıza ve savaşa karşı olduğu konusunda güvence veriyoruz. Putin’in işlediği suçların, ülkesinin işlediği suçların hesabını vermesini istiyoruz. Ukrayna için özgürlük ve barış hedefimize ulaşana kadar Ukrayna’ya, Ukrayna halkına yardım edeceğiz” dedi. Ukrayna’ya savunma alanında verdikleri desteklerden de bahseden Sanchez, “Son haftalarda Ukrayna’ya tıbbi, silah ve teçhizat desteği sağlıyoruz. İspanya, Avrupa Barış Fonu’na 120 milyon euro katkıda bulundu ve insani yardım paketini 31 milyon euro ile destekledi” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’NIN AYDA YAKLAŞIK 7 MİLYAR DOLARA İHTİYACI VAR”

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yaptığı bir diğer açıklamada Ukrayna’nın ayda yaklaşık 7 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Rusya’nın saldırıları sonucu oluşan ekonomik kayıplar nedeniyle Ukrayna’nın ayda yaklaşık 7 milyar dolara ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) forumuna videokonferans yoluyla hitap etti. Rusya’yı küresel gıda kaynaklarını tehdit etmekle suçlayan Zelenskiy, Rusya’nın Karadeniz’deki liman şehirlerini kuşatması nedeniyle Ukrayna’nın buğday gibi gıda maddelerini ihraç etmesinin imkansız hale geldiğini ifade etti.

Zelenski, Rusya’nın saldırılarının ve kuşatmalarının tahıl ithalatı yapan ülkelerde gıda fiyatlarının fırlamasına neden olduğunu belirtti.

Zelenski, savaşın neden olduğu ciddi “ekonomik kayıplar” nedeniyle Ukrayna’nın şu anda ayda yaklaşık 7 milyar dolara ihtiyacı olduğunu aktararak, “Rus ordusu, Ukrayna’da ekonomik olarak hizmet edebilecek tüm şeyleri yok etmeyi hedefliyor. Buna tren istasyonları, gıda depoları ve petrol rafinerileri dahil” dedi.

 

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu