Ekonomi

Otomotiv bölümünün bahtını faiz belirleyecek

Artan faiz ve enflasyonla birlikte otomotiv dalı tekrar sıkıntı bir viraja girdi. OSD Lideri Haydar Yenigün “Faizlerde bir ölçü artış bekliyoruz. Bölüm olarak muhakkak bir düzeyde etkileneceğiz. Küçük bir ateşimiz yükselecek fakat Haziran’dan sonra çok önemli olumlu bir fotoğraf öngörüyoruz. Mali disiplinin ve ıslahatların sonucunda bu ateş bir ölçü çıkacak sonra da kalıcı bir formda aşağıya inecektir” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2020 yılına ilişkin dataları açıkladı. Buna nazaran, 2020 yılında toplam otomotiv üretimi 2019 yılına nazaran yüzde 11 azalarak 1 milyon 297 bin 854 adet, araba üretimi yüzde 13 azalarak 855 bin 43 adet oldu.

Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 1 milyon 335 bin 957 adede ulaştı. Bu devirde, otomotiv ihracatı 2019 yılına nazaran adet bazında yüzde 27 azalarak 916 bin 543 adet olarak gerçekleşti. Araba ihracatı da yüzde 28 oranında azalarak 596 bin 616 adet oldu. 2020 yılında 25,9 milyar dolar bedelinde ihracat yapan otomotiv sanayii, toplam ihracattan yüzde 15 oranında hisse aldı ve 15 yılında da ülkemiz ihracatındaki şampiyonluğunu korudu.

Bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği ıslahatların gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen OSD Lideri Haydar Yenigün, “Bu ıslahatların olumlu yansımaları olacak diye düşünüyoruz. Bunun en hoş örneğini de son iki-üç haftadır Maliye idaresinde hissediyoruz.

Faizlerde bir ölçü artış bekliyoruz. Bunlar Türkiye’deki bu ekonomik sistemin etkilenmeyeceğini yahut belirli bir düzeyde etkileneceğimi lakin az evvel dediğim üzere bir küçük ateşimiz yükselecek lakin Haziran’dan sonra çok önemli olumlu bir fotoğraf öngörüyoruz. Mali disiplinin ve ıslahatların sonucunda bu ateş bir ölçü çıkacak sonra da kalıcı bir halde aşağıya inecektir” dedi.

2020 yılında Çin’in ikinci yarıdaki gelişmesinin dışında hiçbir ülkede ilerleme olmadığını vurgulayan Yenigün, “Herkes geri gitmiş. Türkiye, geriye giden ülkeler ortasında en az geri gidenlerden. Yüzde 13’lere varan küçülmelere bakıldığında ülkemiz ismine bu çok çok olumlu bir durum. 2021’de büyük oranda artıya geçme beklentileri var.

Büyümede Çin ve Hindistan’ın başı çekeceği görülüyor. Biz de bu yıl büyüyoruz. Yüzde 2,9 ve sonraki yılda yüzde 3,2’lik bir büyüme var. Ben bu sayıların bir ölçü daha üstte olacağını iddia ediyorum. Büyümenin sistemli ve daima olması gerekiyor. Bir yıl büyüyüp bir yıl geriye gidersek o çok çok ziyanlar veriyor ülke endüstrisine.

Bizim daima büyümemiz lazım. Fakat bir yıl yüzde 8-9 büyürken, başka yıl eksi oranlarda küçülmememiz lazım. Özetle, bu büyümenin istihdam sağlamasını, üretim ve ihracattan gelmesini sağlamalıyız” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE YENİ BİR SUV YATIRIMI YAPILACAK 

Yeni yatırımlardan da bahseden Haydar Yenigün “OSD üyelerinden bir tanesi çok büyük bir yatırım ile ilgili teşvik aldı geçtiğimiz aylarda. Bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en büyük, en yüksek adette, en yüksek yatırım bedelinde bir proje bu. O şirket, önümüzdeki aylarda daha ayrıntılı bilgi paylaşacak sizinle. Bu da aslından çok olumlu bir şey…

Bu kadar konuşulan şey, bu kadar pandeminin yanında bu kadar büyük yatırım yapılması olumlu bir şey. Bunların devam edeceği öngörüsü var. Bir üyemizin B segmenti bir SUV ile alakalı projeleri, yatırımları var. OSD üyelerinin bu süreçte asla ve asla yatırımları askıya alma yahut iptal etme üzere bir yaklaşımları yok, bunun altını kalın bir halde çizerek söyleyeyim.

Lakin öbür yerlerde olduğu üzere buralarda da olabileceğini, hatta bunu yalnızca otomotiv ana sanayi yatırımı değil, yan sanayi, batarya ya da yeni elektrifikasyon kalemlerinden yapılacak olan yatırımlar olacağını da öngörüyorum” dedi.

Kaynak: Ali YILDIRIM, karar.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: