Ekonomi

OYAK Yatırım: 2021 bankacılık bölümü

2021 yılında kredi risk maliyetinin olağanlaşması karlılığı destekleyebilir

2020 yılında takip ettiğimiz bankalarda ortalama %26, 2021’de ise %24 net kar büyümesi öngörüyoruz. Kredi/mevduat makasları yükselen fonlama maliyetleri, düşen kredi hacmi ve artan swap maliyetleri nedeniyle baskı altında kalmaktadır. 2021 kestirimi net faiz marjında 78 baz puan düşüş öngörmekteyiz. Lakin, net faiz marjlarına düşmesini beklediğimiz kredi risk maliyetine nazaran düzeltip bakacak olursak yıldan yıla yataya yakın bir seyir göreceğimizi düşünüyoruz. Kovid-19’un tesirinin azalması ve dal üzerindeki yüklerin hafiflemesi takip ettiğimiz bankaların pay performansına 2021 yılında olumlu yansıyabilir.

Kredi büyümesinde yavaşlama öngörmekteyiz

TL kredi/mevduat oranı takip ettiğimiz bankaların hepsinde yüksek düzeylerde olup bu haliyle daha fazla kredi büyümesi için büyük bir mahzur oluşturmaktadır. Kredilerin 2021 yılında ortalama %17 büyüyeceğini varsayım ediyoruz. 2021 yılında TL krediler için %18 büyüme, ABD doları cinsinden YP krediler için %4 genişleme öngörmekteyiz. 2021 iddiası sabit kura nazaran düzeltilmiş kredi büyümesi, takip ettiğimiz bankalar için yıldan yıla %14’e (özel bankalar için %13, kamu bankaları için %14) ulaşabilir diye düşünüyoruz.

İş Bankası için tavsiyemizi “Endeks Üzerinde Getiri”, TSKB için tavsiyemizi “Endekse Paralel Getiri” olarak üst
taraflı revize ediyoruz

Takip ettiğimiz bankaların uzun vadeli (2019-30T) sermaye getirisini %14,4 olarak öngörmekteyiz. Bu getiri, sermaye maliyetinin yaklaşık 4 puan altında olup 0,6 F/DD’ne işaret etmektedir. Takibimizdeki bankalar ise 2021 kestirimi 0,5 F/DD ile süreç görmektedir. İş Bankası için kar iddialarımızı daha düşük kredi risk maliyeti ve güzelleşen sermaye
piyasası süreç çıkarları beklentimize uygun olarak üst revize ederken tavsiyemizi Endeks Üzerinde Getiri’ye yükseltiyoruz. 2021 yılında yatırım ortamının güzelleşmesinin TSKB’nin operasyonlarına olumlu katkısı olacağını öngördüğümüzden TSKB için tavsiyemizi “Endekse Paralel Getiri” olarak üst taraflı revize ediyoruz. Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyesi verdiğimiz bankalardır. Halkbank, Vakıfbank, TSKB ve Albaraka içinse “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemiz bulunmaktadır.

Kaynak: Oyak Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: