Ekonomi

Pandemi Sonrası Seyahatte Güvenlik Nasıl Olacak?

COVID-19 pandemisinin, iş yahut tatil gayeli seyahat davranışlarımız üzerinde büyük bir tesiri oldu. Lakin toplantılar ve başka irtibat biçimleri için dijital alternatiflere yönelmek, çağdaş dünyanın tüm muhtaçlıklarını karşılayamıyor. Kimi durumlarda yeniden seyahate gereksinimimiz oluyor. Tıpkı durum, önümüzdeki yıllarda bilhassa aşıyla elde edilecek muvaffakiyetler ışığında tatil için de geçerli olacak. Fakat seyahat gelecekte biraz farklı bir hal alabilir.

COVID’in tesiri seyahatin sırf fizikî istikametlerinde değil, dijital alanda da görülecek ve yeni tehditler ortaya çıkacak. Tahminen de ilerde bizi bekleyen en büyük sorun mahremiyet olacak.

Camdan Yapılmış, Şeffaf Global Vatandaş

Salgının yayılımını takip etmek ve pandemiyi denetim altına almak maksadıyla içinde bulunduğumuz periyotta insanları takip etmek için farklı yollar geliştirildi. Restoranda yemek yemek için çevrimiçi kayıt yaptırmanız gerekiyor, bara girerken bir kağıda isminizi ve adres bilgilerinizi yazmanız isteniyor, tüm bunlar ferdî datalarınızı bilinmeyen şahıslarla paylaşmanıza neden oluyor. Tıp uzmanlarının bu cins bilgilere erişmesi salgının yayılmasıyla çaba ismine yararlı olsa da, örneğin güvenlik güçleri yahut öbür çalışanlar tarafından bu cins bilgilere yetkisiz erişimin sağlandığı da görüldü. Fizikî pozisyonun kaçınılmaz takibi, kapalılığa yönelik büyük bir tehdit oluşturuyor. Çünkü hatalılar bu çeşit bilgilere erişebiliyor ve bu bilgileri kimlik avı, spam yahut fidye yazılımı üzere berbat hedefli yazılım atakları üzere öbür akınlar için kullanabiliyor.

Dahası birtakım ülkeler gezginlerden sırf tıbbi testleri değil, birebir vakitte onları kalıcı, amaçlı bir halde nezaret altına almayı mümkün kılan izleme uygulamalarını yüklemeye zorlayarak özel bilgilerini kapsamlı bir biçimde paylaşmalarını talep ediyor. Bu tıp siyasetlerin ne kadar müddettir yürürlükte olduğunu varsayım etmek sıkıntı olsa da birtakım ülkelerde bunun daima kalması bile muhtemel durumda görünüyor.

İzleme uygulamaları çok sayıda fonksiyon sunabiliyor. Örneğin sadece gerçek vakitli pozisyon bilgilerini elde etmekle kalmıyor, tıpkı vakitte akıllı telefonunuzdaki mahallî bilgilere de erişebiliyor. Şimdiye kadar bu tıp uygulamaların ne kadar mühlet kullanılacağını ve pandemi azaldığında geleceklerinin nasıl olacağını varsayım edemiyoruz. Hatalılar yahut yeni sıhhat krizleri üzere emsal bir takip için gelecekte diğer talepler de olabilir. Bu yolla toplanan uygulamaların ve bilgilerin bundan sonra nasıl kullanılacağını da izlemek gerekiyor.

Salgın ve sonrasında getirilen kısıtlamalar öbür açılardan da mahremiyeti artırabilir. Kaspersky geçen yıl seyahat ederken sık karşılaşılan bir sorun olan “görsel ve işitsel bilgisayar korsanlığı” (diğer ismiyle “omuz sörfü”) üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. Birçok ülkede hala faal olan toplumsal aralığa dair mecburî siyasetler nedeniyle bu tıp bilgi gözetlemek daha güç olacaktır ve bu da mahremiyet sıkıntılarını bir dereceye kadar azaltabilir. Elbette toplumsal uzaklık kısıtlamaları gevşetilirse, gezginlerin bir defa daha “omuz sörfünden” kaçınmak için tedbir almaları gerekecektir.

Elbette seyahat sanayisinin dijitalleşmesi salgının bir sonucu olarak başlamadı. Bilet satın almaktan otel odanızdaki ekipmana kadar, seyahat giderek daha dijital bir tecrübe haline geliyor ve giderek daha fazla risk getiriyor.

Kaspersky, seyahat için evinizden çıkarken aklınızda bulundurmanız gereken birtakım değerli noktaları şöyle sıralıyor:

Senin yerin – senin meskenin değil

Muhtemelen otellerin ve öbür konaklama sağlayıcılarının sıklıkla kullandığı “ev üzere hissettiriyor” tabirini biliyorsunuzdur. Dürüst olmak gerekirse buranın sizin konutunuz olmadığını anlamalısınız. Akıllı teknolojilerin artmasıyla meskeninizde sahip olduğunuz tüm teknolojiye hakim olabilirsiniz, fakat size ilişkin olmayan yerlerde etrafınızdaki IoT aygıtları üzerinde hiçbir denetiminiz yoktur. Odanızda kameralı smartTV var mı? Çağdaş konaklama odalarına entegre edilmiş akıllı hava denetimleri, sesli asistanlar, cümbüş teklifleri ve başka tüm küçük yardımcılar ne olacak? Kendi aygıtlarınızı onlara bağlarsanız hepsi gizliliğiniz için bir tehdit olabilir yahut güvenlik sorunu oluşturabilir. Telefonunuzu şarj etmek için USB ilişki noktasına sahip bir elektrik prizi bile cihazınızın güvenliği veya fiziksel sağlığı açısından bir risk oluşturabilir. Oteller ve aktiflik yerleri az sayıda turistin olduğu bu periyodu yerlerini yenilemek için kullanıyor. Bu da yakın gelecekte konaklama tesislerinde bu tıp teknolojilerin daha fazla entegre olduğunu görebileceğimiz manasına geliyor.

Mesken, telefonunuzun WiFi ağınıza otomatik olarak bağlandığı yerdir

Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, e-kitap okuyucular ve benzerleri üzere çeşitli aygıtlarla seyahat edebilirsiniz. Otellerde, restoranlarda yahut başka yerlerde lokal WiFi kullanmak da hayli konforlu gelir. Bu sayede kâfi ilişki suratına sahip olabilirsiniz ve sirkülasyon ağınızın dışındayken bile yüksek bağlantı faturaları konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Pekala bağlı olduğunuz ağı kimin denetim ettiğini hiç düşündünüz mü? Ne çeşit bilgileri paylaşıyorsunuz, hangi web sitelerini açıyorsunuz? Yalnızca operatör değil hatalılar da trafiğinizi gözetleyebilir, hassas datalarınızı toplayabilir ve cihazlarınıza saldırmaya çalışabilir. Sırf mahallî aygıtınızda değil uzaktan ilişkilerde da şifreleme kullanmak, uçak biletinizi kaybetmemek kadar değerlidir.

Self-servis Konsiyerj

Herkes dijital biletleri sevmez, bazen basılı bir biniş kartı kaçınılmazdır. Günümüzde oteller ve lokasyonlar, ekseriyetle tabletler yahut bir bilgisayar olmak üzere halka açık self servis kiosklar sunmaktadır. Bu kiosklarda e-posta hesabınıza giriş yaparsınız yahut biletinizi nerede saklamış olursanız olun, açar ve yazdırırsınız. Bu süreç birkaç dakika sürebilir, lakin hiçbir şey unutmadınız mı? Çıkış sırasındaki gerilim nedeniyle “Çıkış” ve “Tarama datalarını temizle” tuşuna basmayı atlayabilirsiniz. Büyük bir portföye sahip belli global servis sağlayıcıların hesaplarını kullanırken, e-postalar, dokümanlar ve takviminiz üzere tüm bilgilere tam erişimi koruyan bu çeşit birçok aygıtla karşılaşılabilir. Bu sırf datalarınız için bir tehdit değil, birebir vakitte datalarınızın hatalılar tarafından berbata kullanılması riskini de beraberinde getirir. Bireylerinize ve toplumsal ağınıza spam yahut kimlik avı e-postaları gönderebilirler.

Yanınızda kim oturuyor?

COVID-19 sonucunda birçok hizmet, bilhassa bilet satışları ve rezervasyonlar çevrimdışıdan çevrimiçine geçti. Salgından evvel bile dijital dünyada gerçek bireyle “konuşmanızı” sağlamak zordu ve birden fazla durumda kimlik avcıları ve öteki hatalılar bu sorunu berbata kullandı. Beşerler 2020’de daha da savunmasız hale geldi. Bu tıp hatalılar insanları kandırmak ve toplumsal mühendisliği kullanarak kar elde etmek için salgına da dört elle sarıldılar. Bu devirde iptal edilen uçuş iadeleriyle ilgili düzmece e-postalar, devlet kurumlarından gelen düzmece bildiriler ve hatta maske üzere geçersiz ekipman satmaya çalışan hadiselere rastlandı.

Sonuç

Fizikî ve dijital dünya birleşmeye devam ederken, güvenlik her zamankinden daha değerli hale geliyor. Pandemi, vatandaşların sıhhatini korumak için yeni kısıtlamalar ve dijital süreçler getirmeye zorladı ve bu da seyahatin geleceğini şekillendirdi. 2020’nin seyahat dönüşümünün tesirleri, pandeminin sonunun çok ötesinde devam edecek. Bu, kendi güvenliğinize itina göstermenin bir mecburilik haline geldiği ve fizikî ve dijital dünyadaki korumanızın en kıymetli varlığınız olduğu manasına gelir. Alınacak en temel tedbir, risklerin farkına varmak ve datalarınız ve davranışlarınız konusunda dikkatli olmaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: