Finans

Pandemide milyonerlerin bankalardaki parası 410 milyar lira arttı

Pandemi sürecinde milyonlarca insan işini ve aşını kaybedip daha fazla fakirleşirken milyonerlerin geliri katlanarak arttı. CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba’nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Çalışma Bakanlığı bilgileri üzerinden yaptığı araştırmaya nazaran, pandeminin yaşandığı geçen yılın mart ayından aralık ayına kadar olan devirde milyonerlerin bankalardaki parası 410 milyar lira artarken tıpkı periyotta 6.7 milyon fakire kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği ve fiyatsız müsaade ödeneği ismi altında yalnızca 34.3 milyar lira verildi.

Öte yandan mart ayında Türkiye’de 246 bin 136 milyoner varken aralık sonunda milyoner sayısı 308 bin 278 bireye çıktı. Böylelikle pandemi devrinde milyonerler kulübüne 62 bin 142 yeni milyoner eklendi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı datalarına nazaran ödenen bu fiyat, pandemi nedeniyle gelir kaybına uğrayan 6.7 milyon fakire 9 aylık müddette kişi başına ortalama 5 bin 121 TL ödendiğini, aylık kişi başına ödemenin ise yalnızca 569 TL olduğunu gösteriyor.

Veli Ağbaba, Türkiye’de 2020 Mart ayından itibaren tesirini gösteren pandeminin esasen var olan toplumsal eşitsizliklerin daha da derinleşmesine de neden olduğunu söyledi. Ağbaba, “Pandemi devrinde çalışanlar daha da fakirleşirken zenginler daha fazla zenginleşti. Fakirin sofradaki ekmeği küçülürken zenginlerin bankadaki parası büyüdü. Toplumsal devlet ne yazık ki pandemi periyodunda de yoksulluk artışına deva olamadı” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: