Finans

Pandeminin getirdiği yeni bir sonuç: Nakitsiz dünya

ABD’de yapılan bir araştırmada, ABD’li tüketicilerin Covid-19 salgını sırasında nakit harcama alışkanlıklarından neredeyse tamamiyle vazgeçtiklerini ve daha çok dokunmatik harcamalara yöneldiğini ortaya çıkardı.

HER ON TÜKETİCİDEN ÜÇÜ NAKİT KULLANMIYOR

Pew Researh Center tarafından ABD’deki yetişkin tüketiciler ortasında yapılan bir araştırmada her on tüketiciden üçü, haftalık harcamalarında nakit kullanmadıklarını belirtti.

Şirkete nazaran, nakit kullanmadığını söyleyen tüketicelerin sayısında 2015’ten bu yana çeyreklik bir artış olarak değerlendirildi. Nakit kullanımda yaşanan düşüş sonrasında ABD’de bozuk paraların basımından sorumlu US Mint departmanı ABD halkına bozuk para kullanmaları konusunda davette bulundu.

Pandeminin başlangıcından bu yana ABD’de bulunan birden fazla perakende mağazası ise e-ticaret alanına tartı verdi. ABD’deki Ulusal Perakende Federasyonu tarafından verilen bilgilere nazaran perakende satış yapan mağazaların yüzde 67’si dokunmatik ödeme sistemlerine geçmiş bulunuyor.

ABD’deki en büyük toplu taşıma ağınan sahip olan New York kentinde yer alan tüm metro ve otobüsler dokunmatik ya da e-cüzdan üslubu ödeme metotlarına geçtiği de verilen bilgiler ortasında.

Visa tarafınan hazırlanan bir raporda ise ABD’de yapılan dokunmatik ya da Google Hisse stili harcamalar yüzde 51’e yükseldiği rapor edildi.

NTV

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: