Ekonomi

Petrol fiyatları son 11 ayın en yüksek düzeyinde

2020’nin başında 70$ düzeyini gören brent petrol, Covid-19 salgınının yarattığı karantina ve üretim düşüklüğü nedeniyle yılın birinci çeyreğinde büyük kayıp yaşadı. Nisan ayında 19$ düzeyine kadar gerileyerek 2002 sonrası en düşük düzeye gerileyen spot fiyat, denetimli olağanlaşmanın başlamasıyla Eylül ayına kadar 46$ düzeyine hakikat yükseldi. Lakin bu yükseliş Mart ayı kayıplarını silemediği üzere Eylül itibariyle bilhassa Avrupa ve ABD’de salgının yine yükselişe geçmesine bağlı artan önlemlerle fiyat 36$ düzeyine geriledi.

Kasım ayında global piyasaların salgına rağmen gelen takviyeleri fiyatlamasıyla toparlama gösteren fiyatlar yılı 51$ üzerinde tamamladı. Bu süreçte petrol üretici ülkelerin arz kesintisi kararları fiyatlarda kıymetli bir hareket yaratamadı, zira üretimin düşük olması nedeniyle arz kıtlığı oluşturulamıyor.

Yılın birinci süreç haftasında ise OPEC+ üyelerin görüşmelerinden sonuç alınamadı, lakin dün Suudi Arabistan sürpriz bir halde Şubat ve Mart aylarında günlük üretimi 1 milyon varil azaltacağını açıkladı. Hafta başında %2’ye yakın düşüş yaşayan fiyatlar arz kesintisi kararı ile yükselişe geçti ve brent bugün 54,50$ düzeyine çıkarak 26 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Petrol fiyatlarının seyri finansal piyasalarda olumlu karşılandı ve endeksler de bu yükselişle müspet seyrini korudu.

ABD’de ve Avrupa güç paylarında yükseliş %5’i aşarken yurt içinde de BİST Elektrik bugün en yüksek 92,36 puanı gördü. Endeksin bu haftaki çıkarı %4,75.

Kaynak: Deniz Engin, tr.investing.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: