Ekonomi

Piyasa bülteni: Sıkılaşma ve Telaşlar, Risk İştahı Üzerinde Baskı Oluşturuyor

Piyasa Gündemi

Kasım ayından itibaren aşı kaynaklı iyimserlikten güç bulan risk iştahı üzerinde olay sayılarında devam eden artış, mutasyon kaygıları ve önlemlerdeki sıkılaşma baskı oluşturuyor. Aşı cephesindeki gelişmeler, salgın kaynaklı telaşlar ve bilhassa yılın birinci çeyreğine ait ekonomik data akışları ilerleyen süreçte piyasaların yakın takibinde yer alacaktır. Dün ABD’nin Georgia eyaletinde gerçekleşen senato seçimleri başa baş seyrediyor.

Açıklanacak Değerli Ekonomik Bilgiler  

•    13:00 Euro Bölgesi – Hizmet PMI Değer: Yüksek
•    16:15 ABD – ADP İstihdam Değişimi Değer: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Kasım ayından bu yana yükseliş eğilimi içerisinde olan global pay piyasalarında dün dalgalı bir fiyatlama yaşandı. Hadise sayılarındaki artışlara ve mutasyon tasalarına bağlı olarak Avrupa’da sıkılaşan önlemler risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. BIST-100 Endeksi dün günü %0,39’luk düşüşle 1.489,56 puandan tamamladı. ABD borsaları günü güçlü gelen ISM imalat verisinin katkısıyla yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne karışık açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,39 – 7,40 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,39’lu düzeylerden süreç görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün gün içinde epey dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 Endeksi’nde gün içinde tepe bir defa daha yenilendi. Global ölçüde salgınla ilgili gelişmeler takip edilirken endeksin son dönemdekinin tersine yurtdışındaki olumsuz haber akışlarına ve kayıplara tepkisinde artış dikkat çekti. Endekste kısa vadede 1.470 orta dayanak noktası pozisyonunda iken orta vade için 1.450 ve çabucak altında 1.430 izlediğimiz güçlü dayanaklar. Bu düzeylere kadar olacak geri çekilmeler hudutlu düzeltmeler olarak izlenebilir. Lakin rastgele bir nedenle bu düzeyler altında kapanış ihtimali oluşacak olursa teknik görünümde kıymetli bir bozulma olacağı göz önünde bulundurulmalı. Üstte ise dün görülen yeni tepe izleyeceğimiz birinci direnç pozisyonunda.

Değerli Bölüm Şirket Haberleri

ORGE GÜÇ / ORGE 05.01.2021 18:34:28 Şirketin, İstanbul’da inşası devam etmekte olan Başakşehir-Kayaşehir Metro Sınırı Uzatması Projesi, Kirazlı-Bakırköy İDO Metro Çizgisi Uzatması Projesi ve Ataköy-İkitelli Metro Sınırı Projelerinin, denetim ve haberleşme taahhüt kapsamı personellik işlerine ait 740.000 Euro+KDV fiyatındaki teklife ait olarak, Patron ile kontrat imzalanmıştır. İşin 36 ayda bitirilmesi planlanmaktadır. (NÖTR)

KAFEİN YAZILIM / KFEIN 05.01.2021 18:18:04 Şirket üçüncü taraf bir banka ile 01/01/2021 – 31/12/2021 tarihleri ortasında geçerli olmak üzere “KVKK (Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu) Projesi için Yazılım Tedariği ve Hizmeti” bahisli kontrat imzalamıştır. Kontrat hizmet fiyatı 662.750 USD Lisans + 2.050.000 TL implementasyon bedelini kapsamaktadır. (SINIRLI POZİTİF)

Kaynak: Gedik Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: