Haber

Polisi teknolojiyle eğitiyorlar… Ateş etmenin alternatifi de var!


Dört polis memuru, Inglewood, California’da karşı karşıya geldikleri o adama birkaç ay önce rastlasalar muhtemelen onu oracıkta öldürürlerdi. Ancak memurların bu yola gitmemesinin bir sebebi var. Artık polis memurları simülasyon eğitimi alıyorlar. Bu şekilde tepkilerini yavaşlatıyorlar ve başka seçenekler arıyorlar.

Inglewood, California’daki o adam, bir bıçak ve tabanca taşıdığını söyleyerek polislerin üstüne yürümüş, polis aracını bir bariyer gibi kullanan memurlar, mermilerden çok daha az öldürücü olan köpük mermilerle ateş ettikleri adamı etkisiz hale getirmeyi başarmış ve tutuklayarak psikiyatrik değerlendirmeye almayı başarmışlardı.

GEORGE FLOYD’UN ÖLDÜRÜLMESİNDEN HAFTALAR SONRA

Inglewood Polis Departmanı için eğitimi denetleyen Çavuş Joseph Cupo, Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden haftalar sonra, Haziran 2020’de yaşanan olayın kamu güvenliği konusunda ülke çapında bir tartışma başlattığına dikkat çekerek şunları söylüyor:

“Memurlar, eğitimin onları ölümcül güç kullanmaktan alıkoydu. Olayın potansiyelini tanıma ve olayı çözüme ulaştırmak için bazı alternatif yöntemlerden geçme konusunda bu eğitim onlara eşsiz bilgiler sundu.”

Polisin güç kullanımının giderek daha fazla inceleme altına alındığı böylesi bir zamanda uzmanlar, eğitim simülasyonlarının polisin silah ateşlediği olay sayısını azaltmanın önemli bir yolu olduğunu söylüyor. Çeşitli senaryolar üzerine çalışmanın işe yaradığını gösteren kanıtlar da var.

Bazıları gerçek aktörler kullanıyor, bazıları ise videoya alınmış senaryoları odanın etrafını saran ekranlara yansıtıyor. Maryland Üniversitesi’ndeki bir laboratuvar da dahil olmak üzere birkaç yer, sanal gerçeklik ekipmanlarıyla memurları bir bilgisayar oyununda olduğu gibi videolar veya bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerle çevreliyor.

GERÇEKÇİ OLDUĞU SÜRECE…

Uzmanlar, gerçekçi hissettirdiği sürece her yaklaşımın değerli olabileceğini söylüyor. Buradaki kilit nokta memurun sadece gerilimi azaltma becerilerini öğrenmesini sağlamak değil bunu doğal hale gelene kadar tekrarlamak.

Maryland Üniversitesi’nde Uygulamalı Sosyal Bilimler Araştırmaları Laboratuvarı’na başkanlık eden sosyoloji profesörü Rashawn Ray, “Polis memurlarına, özellikle kariyerlerinin başında, bu senaryoları uygulama yeteneği vermek gerçekten önemli” diye konuşuyor.

Prof. Rashawn Ray ve Cincinnati Üniversitesi’nde ceza adaleti profesörü olan Robin Engel, konuyu ortak olarak araştırırken Prof. Engel, Police Executive Research Forum adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşla yapılan araştırmayı örnek göstermekte. Buna göre gerilimi azaltma yönünde eğitim alan polislerin güç kullanımında yüzde 28, sivil yaralamalarında yüzde 26 oranında azalma görüldü. Bununla birlikte polislerin yaralanma oranı da yüzde 36 oranında düşüş gösterdi.

Prof. Engel eğitimin memurların devriye sırasında karşılaşabilecekleri gergin durumları etkisiz hale getirmeyi amaçladığını söylüyor. Eğitim, erkek arkadaşı polisle çatışırken silahsız olmasına rağmen polis tarafından vurulan ve yaşamını yitiren siyah bir ABD vatandaşı Breonna Taylor’ın hikayesi gibi yüksek riskli durumları kapsamıyor.

BİR KEZ BİLE ATEŞ ETMEDİLER

Newark’ta memurlar, geçen yıl görev başında tek bir el dahi ateş etmediler, Kamu Güvenliği Direktörü Brian O’Hara, bunun en azından kısmen toplum gönüllülerinin yardımcı olduğu senaryo temelli eğitimden kaynaklandığını dile getiriyor. Camden, New Jersey’de ise memurlar 2017’den bu yana ölümcül bir ateş açmadı. 2015’te aşırı güç kullanımına dair şikayetlerin sayısı 44’tü. Geçen yıl ise bu sayı 5’e indi.

Camden Polis Departmanı Sözcüsü Dan Keashen eğitim esnasında kalp monitörleri taktıkları memurların seslerindeki değişimleri, vücutlarının nasıl hareket ettiğini inceliyorlar. Keashen şöyle özetliyor:

“Size şunu söyleyebilirim ki kesinlikle işe yarıyor. Yüzde 100!”

[email protected] 

*Bu haberde yer alan bilgilerin büyük bir kısmı Washington Post’ta “How role-playing helps police do their job without firing their guns” başlıklı makaleden derlenmiştir.

Kaynak: Web Özel

Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu