Finans

Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş’tan ikaz: Elinizdeki doları tutun!

Geçtiğimiz yılın kasım ayındaki yükselişle 8 TL’nin üzerinde dolar alan vatandaş önemli ziyan ederken Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş’tan elinde dolar bulunduran vatandaşa kıymetli tavsiyelerde bulundu.

Naci Ağbal başkanlığındaki Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası toplantılarında faizleri yüzde 17’ye kadar çıkartırken dolar kuru da bu ölçüde Türk Lirası karşısında bedel kaybetti. Geçtiğimiz yılın kasım ayında 8.58 TL olan dolar bugün itibariyle 7.03’e kadar geriledi.

Merkez Bankası tarafından her hafta açıklanan para ve banka istatistiklerine nazaran Yurt içi son haftada yerleşiklerin döviz mevduatı 763 milyon dolar artarak 236 milyar 107 milyon dolar ile tarihi düzeylere ulaştı. Vatandaşların bankalardaki tuttuğu döviz mevduatlarının çok büyük bir bölümünin dolar olduğu bilinirken son yaşanan düşüşlerle birlikte vatandaşında Türk Lirası cinsinden maddi kaybı büyük oldu.

Dolar kurundaki düşüşle bir arada ne yapacağını bilemeyen vatandaşa Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş’tan değerli ihtarlar geldi.

Yeniçağ gazetesi iktisat müellifi Cihan İhtilal Zelyut’un Youtube kanalına konuk olan Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş vatandaşa “Elinizdeki dolarları tutun” diye davette bulundu.

DOLAR DAHA FAZLA DÜŞERSE NE OLUR?

Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş dolar kurunun en fazla 6.85’e kadar düşebileceğini öne süren Tahsin Bakırtaş “ Dolar kuru Türkiye kaidelerinde 6.85 TL’nin altına sarktığı vakit iktisatta diğer sıkıntılar ortaya çıkar. İhracatçı para kazanamaz hale gelir. İthalatçı daha fazla kazanır. Buradan devlette kar elde eder lakin bu iktisadın makro istikrarlarını bozacak bir dolar kuru ayarlaması olur. Bu nedenle aslında dolar kurunun gelebileceği nokta 6.85 – 7 TL ortasıdır. Bu durum benim iddiam bu mayıs sonu haziran başına kadar gidebilir. Ondan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin doları düşürmek için diğer kıssa yazma mecburiliği ortaya çıkar.” dedi.

“ELİNİZDEKİ DOLARI TUTUN”

Konuşmasında dolar kurundaki beklentilerini açıklayan Bakırtaş, Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal’ın rezervlere yönelik konuşmasına da değindi

Bakırtaş TCMB Lideri Naci Ağbal’ın “Sermaye girişlerini istikrarlı ve güçlü sermaye girişleri, yurt içi yerleşiklerde dedolarizasyon ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız” kelamlarını alıntılayarak bu cümlenin ne manaya geldiğini açıkladı

Bakırtaş bu açıklamayla Merkez Bankası’nın yüksek faiz siyasetiyle vatandaşın elindeki dolarları toplama emeli güttüğünü öne sürerken “Benim halka ihtarım şu elinizdeki dolar tutun” tabirlerini kullandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: