Oyun

PS5 ve Xbox Series Fiyatları Ne Vakit ve Ne Kadara Düşecek?

Yeni kuşak oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series’in Türkiye fiyatları bildiğiniz üzere 2020 yılında uygulanan yüksek gümrük vergisi ve devrin yüksek kuru yüzünden beklentilerin çok üzerinde belirlenmişti.

Hatırlarsınız, Microsoft Series X fiyatı birinci olarak 9300 TL olarak açıklamış, ancak sonrasında Sony’nin PlayStation 5’i 8300 TL’den satışa sunmasıyla birlikte o da fiyatı birebir düzeye çekmişti. Series S’in satış fiyatı ise 5400 TL olarak belirlenmişti.

Yeni jenerasyon konsolların Türkiye fiyatlarının açıklandığı devirde dolar 7.93 lira, euro ise 9.3 liraydı.

2021’e girmemizle birlikte konsollarda daha evvelden %50’ye çıkarılan ek gümrük vergisi eski haline, yani %20’ye döndü. Artık tüm oyuncular hem Sony’den, hem de Microsoft’tan fiyatlarını güncellemesini bekliyor fakat ortadan geçen bir hafta zarfında bu bahiste önemli bir gelişme yaşanmadı.

Geçtiğimiz gün Microsoft’un yetkili satıcılarından olan bir site Series X’i 7500, Series S’i ise 4900 liradan listeledi; fakat ya resmi duyuru gelmediği için, ya da bu bir yanılgı olduğu için fiyatlar kısa müddette yeniden eski haline çıkarıldı. Şayet bu bir yanılgı değilse, Microsoft’un yeni jenerasyon konsollar için belirlediği yeni fiyat 7500 – 4900 lira demektir ki şimdiki kur ve vergiyi düşünürsek bu tekrar de yüksek bir sayı.

Döviz kuru ortadan geçen vakitte 7.9’dan 7.3 liraya geriledi. Aslında bu bile konsolda 500-600 liralık bir fiyat değişimi manasına geliyor ancak bizim kurlarımız fazla oynak olduğu ve zırt pırt fiyat değişimi yapılamayacağı için bunun yansıması kısıtlı kalacaktır.

Fakat yalnızca %50’lik verginin %20’ye düşmesi bile 500$ satış fiyatı olan bir konsolda 1100 liralık indirim manasına gelmeli. Kaldı ki KDV’nin de gümrük vergisinin eklenmesinin akabinde hesaplandığını düşünürsek gerçek indirimin 1500 lira civarı olmasını ve konsolların fiyatının 7000 lirayı geçmemesini umabiliriz.

PlayStation 5’te esasen stok olmadığı için Sony isterse yeni fiyatları şimdiden açıklayabilir. Microsoft ise eldeki stoklar yüksek vergiyle ithal edildiği ve piyasada hala konsol bulunabildiği için fiyat yansıtma konusunda biraz daha utangaç davranıyor. Fakat yeniden birinci seferde olduğu üzere her ikisi de birbirinin açıklama yapmasını bekliyorlar üzere. Umalım ki yeni ve tatmin edici fiyatlar en kısa müddette açıklansın, gerisini de konsolların üzerine fahiş kar koyarak satmaya çalışan al-satçılar düşünsün.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: