Haber

Putin, Kim Jong-Un’a misafir olacak

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, ziyaret hazırlıklarını sürdüğünü söyledi, ancak ziyaretin tarihi hakkında bilgi vermedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Eylül 2023’te Rusya’ya ziyareti sırasında Putin’i Kuzey Kore’ye davet etmişti.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, 21 Ocak 2024’te Vladimir Putin’in “yakın gelecekte” Pyongyang’ı ziyaret etme sözü verdiğini duyurmuştu.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choi Song Hee, 17 Ocak’ta Moskova’yı ziyaret etmiş ve Putin’in Kuzey Kore ziyareti ile ilgili anlaşmaya varılmıştı. 

Bu ziyaret, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin ve işbirliğinin güçlenmesi açısından önemli bir adım olarak görülüyor. İki liderin görüşmelerinde, bölgesel güvenlik, ekonomik işbirliği ve uluslararası politikalar gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Vladimir Putin’in Kuzey Kore’yi ziyaret etmesi, 2019 yılında Vladivostok’ta yapılan ve iki liderin bir araya geldiği zirvenin ardından, iki ülke arasındaki diplomatik temasların devamı niteliğinde olacak. 

Bu tür ziyaretler, her iki ülke için de stratejik ve ekonomik çıkarların değerlendirilmesi açısından hayatî önemde görülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu