Haber

Putin’den Ukrayna açıklaması

Rusya lideri Putin ve Macaristan Başbakanı Orban, Kremlin’de yaptıkları görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“RUSYA’NIN TEMEL KAYGILARININ GÖZ ARDI EDİLDİĞİ AÇIK”

ABD ve NATO’dan gelen yanıtların üzerinde çalışıldığını dile getiren Putin, “26 Ocak’ta ABD ve NATO’dan gelen yazılı yanıtı dikkatle inceliyoruz. Ancak Rusya’nın temel kaygılarının göz ardı edildiği şimdiden açık ve Sayın Başbakan’ı bu konuda bilgilendirdim” vurgusunu yaptı.

“BATI GÜVENLİK TALEBİMİZİ GÖZ ARDI ETTİ”

Putin, ABD ve müttefiklerinin, ülkesinin temel güvenlik taleplerini görmezden geldiğini söyleyerek, “Batı, iki temel güvenlik talebimizi karşılamadı” dedi.

“Bir ülkenin güvenliğini başka bir ülkenin pahasına artırmasına izin vermek yanlıştır” ifadesini kullanan Putin, “Başbakan Orban’la Ukrayna ihtilafının çözümü ile ilgili konu tartışıldı, ihlali sistemik bir hal alan insan hakları alanı da dahil olmak üzere Ukrayna’daki durumu görüştük” diye konuştu.

Putin, Romanya ve Polonya’daki füzelerin Rusya’ya bir tehdit olduğunu söyledi.

Macaristan’ın, Rusya’nın Avrupa’da önemli bir ortağı olduğunu söyleyen Putin, “Rusya, Macaristan ile gaz transiti konusunda işbirliğini artırmaya hazır” diye konuştu.

Orban da, “Başkan Putin’den yıllık gaz arzını 1 milyar metreküp artırmasını istedim” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu