Oyun

Resident Evil Village’dan Lady Dimitrescu’nun 3 Esin Kaynağı Varmış

Resident Evil Village’ın son tanıtımlarında ve akabinde gelen demosunda arz-ı endam eden Lady Dimitrescu, daha oyun çıkmadan oyun severlerin gündemine yerleşmeyi başardı.

Kendisinin bu kadar ilgi çekmesi hiç elbet Capcom cephesini de keyifli etmiştir. Madem Lady Dimitrescu bu kadar sevildi, oyun severler bağırlarına bastılar, biz de onun ilham kaynaklarını paylaşalım demişler ve yeni oyunumuzun bu baş kötüsünün nasıl ortaya çıktığına dair birtakım bilgiler paylaşmışlar.

Oyunun sanat direktörü Tomonori Takano, IGN ile gerçekleştirdiği röportajda; “büyüleyici bir vampir” karakteri oluşturmak fikriyle yola çıktıklarını söylüyor. Bu karakterin, klasik vampir tasvirleriyle kısıtlanmamış bir karakter olmasını istemişler. Karakterin geliştirilmesi sürecinde temel olarak 3 ana ilham kaynağı olmuş: 16. yüzyıldan bir seri katil, bir Japon kent efsanesi ve Morticia Addams.

Birinci ilham kaynağı 16. Yüzyıldan, bir seri katil olan Macar asilzade Elizabeth Báthory, nam-ı başka “kanlı kontes”. Kocası öldükten sonra büyüyle uğraşan, hayvanların kurban edildiği ayinlere katıldığı sav edilen, hatta argümanlar bununla da sonlu kalmayıp yüzlerce kızı kaçırıp azap ettirdiği, onların kanlarıyla banyo yaptığına kadar varan tam bir psikopattan bahsediyoruz yani. Kendisi, tıpkı vakitte Bram Stoker’ın Drakula’yı yaratırken esinlendiği kaynaklardan birisi. Oyundaki “maiden” kısmı da “şarap” sorunu de bu karakterden esinlenebilir doğal olarak.

Bir başka ilham kaynağı, Japon kent efsanelerinden “Hasshaku-sama”. İnternetin meşhur hayalet öykülerinden birisi olarak öne çıkan Hasshaku-sama; 2,4 m uzunluğunda, bembeyaz bir elbise giyinen, sipsiyah saçları beline kadar uzanan bir bayan olarak tasvir ediliyor ve genç erkeklere saldırdığı söyleniyor. Lady Dimitrescu’nun uzunluğunu posunu nereden aldığını da böylelikle öğrenmiş oluyoruz 🙂

Son olarak da Adams Ailesi bir ilham kaynağı olarak çıkıyor karşımıza, Anjelica Huston tarafından canlandırılan Morticia Addams’tan da esinlenilmiş Lady Dimitrescu tasarlanırken. Bu da pek makul bir tercih.

Takano; “takımdaki hiç kimsenin Lady Dimitrescu’nun, serinin hayranları tarafından bu kadar sevileceğini, beğeniyle karşılanacağını varsayım ettiğini düşünmüyorum” diyor. Bir öteki tabirle, grubun durumdan çok mutlu olduğu söylenebilir. Bizler de oyun çıktığında birebir memnuniyeti paylaşacak mıyız bakalım 🙂

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: