Ekonomi

Reuters: Dolar/TL 7.4’ün altında; aşı gündemi, global risk iştahı takip ediliyor

– Dolar/TL, hafta başında ABD faizlerinin %1.2’ye gerçek yükselişe geçmesiyle gördüğü 7.5’li düzeylerden getirilerdeki yükselişin durmasıyla 7.4’ün altına inmiş durumda.

Türkiye’de salgının başlangıcından bu yana 23,000’den fazla kişinin vefatına yol açan koronavirüse karşı sıhhat çalışanları ile başlayan aşılma Sıhhat Bakanlığı’nın bu sabahki datalarına nazaran 332,000’e yaklaştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan birinci etapta Türkiye’ye gelen aşıların akabinde artık yaklaşık 25-30 milyon aşının daha geleceğini belirtirken Piyasada salgını zayıflatacak ya da ortadan kaldırabilecek ölçüde aşılamanın zamanlaması izleniyor. borsaları ABD’de lider seçilen Joe Biden’ın koronavirüs ile çaba kapasitesini artırmak ve ekonomiyi canlandırmak için 1.9 trilyon dolarlık yardım paketini planını açıklamasından sonra rekor düzeylere yaklaştı. piyasalar beklentilerin çok üstünde açıklanan yardım paketi bütçesinin tesiriyle üst istikametli seyretti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell bankanın yakın vakitte faiz artırımına gitmeyeceğini söyledi ve aylık tahvil alım programını azaltabileceği savlarını reddetti.

Kur geçen hafta Ağustos 2020’den beri en düşük olan 7.24 düzeyine kadar geriledikten sonra haftayı 7.35’in çabucak üzerinde tamamladı.

Dolar/TL’deki yükseliş bu haftanın birinci günlerinde barizleşti. Kur hafta başında 7.5245’e kadar yükseldikten sonra 7.4’ün altına gerilemiş durumda. Kurda hem yükselişteki hem de düşüşteki ana belirleyici ABD faizlerinde beklenenden erken bir artış olabileceği görüşüydü. Dün Fed Lideri Powell’ın açıklamaları bu telaşları azalttı.

Dolar/TL sabah saat 0841’de 7.3625/7.3790 düzeyinde. Tıpkı saate euro/TL 8.9384/8.9592, sepet bazında TL 8.1505/8.1695 düzeyinde.

Deniz Yatırım bu sabah yayımladığı raporda, “Fed Lideri Powell ve seçilmiş lider Biden’in ın açıklamaları kısa vadeli volatiliteyi dengelemek ismine değerliydi. 2021 yılına dair şekillendirdiğimiz ana fiyatlama temalarımızdan birisi küresel çapta tahvil faizlerindeki yükseliş senaryosuydu. Zamanlama olarak bu sürecin erken başlamış olması ve yılın birinci süreç günlerinde tesirini şiddetlendirmesi kısmen panik ortamı yaratmış olsa da ilerleyen vakitlerde makul bir istikrara oturacağını ve yatırımcı kısmında de daha anlaşılır biçimde yolunda ilerlemeye devam edeceğini değerlendirmeye devam ediyoruz” görüşüne yer verildi. Rapor şöyle devam etti:

“Kısa vadede ABD 10y tahvil faizinde %1-1.10 aralığında süreçlerin ağırlaştığını görecek olursak –beklentimiz bu yönde- öngörülebilirliğin arttığı ve bunun yanında panik ortamının sakinlediği farklı bir faza geçmemiz daha kolay olacak.”

Bankacılar iç piyasada TCMB’nin bugün prestijiyle 1000’da açıklamaya başlayacağı ve önümüzdeki hafta gerçekleşecek PPK toplantısı için değerli bir gösterge olarak izlenen beklenti anketi datalarını takip edecek. Ankette bilhassa uzun vadeli enflasyon beklentileri yakından izlenecek. Hazine ise bugün 1100’da Aralık ayı ve 2020 yılına ait bütçe gerçekleşmelerini açıklayacak. Piyasalarda ABD’de açıklanacak ağır data gündemi de takip edilecek. anketi şimdi yayımlanmadı lakin işlemciler TCMB’nin %17 düzeyindeki siyaset faizinde değişiklik fiyatlamıyorlar.

İKTİSAT İDARESİ DEĞİŞİMİ SONRASI PORTFÖY GİRİŞİ $5 MLYR

Yurtdışında yerleşik şahısların mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) ve pay senedi portföyündeki artış 6 Kasım haftasında yaşanan iktisat idaresindeki değişimden beri 5 milyar dolara ulaştı.

TCMB tarafından açıklanan piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış bilgilere nazaran, 8 Ocak haftasında 777 milyon dolar portföy girişi yaşandı. Bunun 491 milyon doları DİBS, 286 milyon doları pay senedinde gerçekleşti.

Datalara nazaran 6 Kasım haftasından 8 Ocak’a kadar yurtdışında yerleşik şahısların mülkiyetindeki pay portföyü 1.86 milyar dolar, DİBS portföyü ise 3.1 milyar dolar arttı.

Tıpkı optimist beklentiler ise lokallerde görünmüyor.

TCMB datalarına nazaran 1 ay vadeye kadar TL mevduat getirileri %16.07’ye 3 ay vadeye kadar mevduat getirileri %18.08’e yükselmiş durumda. Lakin yurtiçi yerleşiklerin altın ve döviz hesapları 8 Ocak haftasında yeni tarihi rekor olan 235.86 milyar dolara yükselmiş durumda.

TCMB’nin son 2 yılda 130 milyar dolarlık rezerv kaybında kıymetli bir tesiri bulunan dolarizasyonda şimdi çözülme olmaması piyasalarda kıymetli bir telaş olarak takip edilmeye devam ediyor.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) iktisat idaresindeki değişim öncesi süreç gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah 318/324 düzeyinde.

Piyasadaki genel beklenti, Hazine’nin yılın birinci haftalarında CDS’lerde 300 baz puanın altına düşüş ile birlikte memleketler arası piyasalarda bir eurobond ihracına çıkması tarafında.

Biden oyunu $1.9 trilyonla açtı

Goldman, 2021 ABD tahvil faizi beklentilerini yükseltti

TAHLİL: Dolar/TL’de çalkantı bitmedi

Küresel kuruluşlardan yeni kehanetler: Dünya büyümesi hızlanacak, Gelişen Ülke FX prim yapacak

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: