Ekonomi

Risk iştahı coşunca, yatırım fonlarında nakit kalmadı!

Global ölçekte yatırımcıların nakit düzeyleri 2013 “taper tantrum” öncesi düzeylere düştü.

Bank of America’nın Şubat ayı fon yöneticisi anketine nazaran, yatırım portföylerindeki nakit düzeyleri, 2013 yılının “parasal daralma” (taper tantrum) krizinin çabucak öncesinden bu yana en düşük düzeye ulaştı.

Dünya pay senetleri 2021’de art geriye rekor düzeylerde yükseliyor, merkez bankaları takviye vermeye devam ediyor ve hükümetler, COVID-19’un neden olduğu hasarın akabinde ekonomileri hızlandırmak için sisteme para enjekte ediyor. Bu da yatırım fonlarının gözü kapalı risk almasına neden oluyor.

BofA’nın baş yatırım stratejisti Michael Hartnett, on yıl içinde en yüksek öz sermaye ve emtia tahsislerine sahip olan müşterilere, “Olumsuz olmanın tek nedeni… olumsuz olmanın bir nedeni olmaması” dedi.

BofA’nın Salı günü yayınlanan ve 645 milyar dolarlık varlıkla 225 fon yöneticisini kapsayan anketinde şimdiye kadarki en yüksek düzey olarak iştirakçilerin net %91’i daha güçlü bir iktisat bekliyor.

Yatırımcılar, Fed’in tahvil alımını azaltmaya başlamasından yahut azaltma niyetini işaret ederek yeni bir “taper tantrum” başlatmasından çabucak evvel, nakit düzeylerini Mart 2013’ten bu yana en düşük olan %3,8’e düşürerek riski artırma kapasitesine sahip olduklarını yansıttılar.

Bununla birlikte, yatırımcılar 2013 olayının yankılarını duyuyor. Şimdilik en büyük riski koronavirüs aşılarının piyasaya sürülmesindeki gecikmeler olarak tanımlarken, ikinci en büyük “kuyruk riski” olarak yeni bir taper tantrum görüyorlar.

Art planda kaynayan bu sıkıntılara ve piyasalardaki büyük kazanımlara karşın, BofA’nın 5-11 Şubat tarihleri ortasında yürüttüğü anket, iştirakçilerinin sadece %13’ünün ABD pay senedi piyasası balonundan tasa duyduğunu tespit etti. Yaklaşık %53, ABD pay senedi piyasalarının geç basamak boğa piyasasında olduğunu söylerken, %27 bunu erken basamaklarda gördü.

Bilhassa, ankete katılan yatırımcıların net %25’i “normalden daha yüksek” riskler aldıklarını söyledi ki bu anket tarihinde şimdiye kadarki en yüksek yüzde. “Teknoloji paylarında uzun pozisyon”, “en kalabalık ticaret” olarak ortaya çıkarken, bunu “bitcoinde uzun pozisyon” ve ” ABD dolarında kısa pozisyon” izledi.

Deutsche Bank tarafından yürütülen benzeri bir anket, yatırımcıların finansal piyasalarda çok sayıda balon olduğu konusunda hemfikir olduklarını gösterdi.  Bu ankete nazaran de Bitcoin ve ABD teknoloji pay senetleri balon tartışmalarının doruğunda. Anket ayrıyeten “taper tantrum” dehşetlerinin azaldığını da yansıttı. Ankete katılanların yaklaşık %26’sı bu yıl içinde taper tantrum gibisi bir hareket beklerken, Ocak ayında bu oran üçte bir ile daha yüksekti.

fed nd techs

Reuters

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: