Haber

Rusya, Avrupa’da aşırı sağın yükselişine ne diyor?

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, “Avrupa Parlamentosu’ndaki çoğunluk, Avrupa ve Ukrayna yanlısı olacak (…) ancak sağ partilerin popülerlik kazanma ivmesini görebiliyoruz” dedi.

Peskov, “Görünen o ki zamanla sağ partiler, Avrupa yanlısı partilerin peşine takılacak ve biz de bu süreci yakından takip ediyoruz” diye ekledi.

Peskov, Fransa konusunda ise “içişlerine karışmak” istemediklerini, ancak Moskova’nın da durumu yakından izlediğini, özellikle de Fransa Devlet Başkanının Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Kremlin’i en sert eleştirenlerden biri haline geldiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanının sözcüsü, “Tüm bunları yakından takip edeceğiz, özellikle de Fransız liderlerin ülkemize karşı son derece dostane olmayan, hatta düşmanca tutumlarını ölçtüğümüz için!” dedi.

Uzun süredir Rusya yanlısı olarak görülen RN (Ulusal Birlik, aşırı sağ), Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı saldırıların başlamasından bu yana Moskova ile arasına mesafe koydu, ancak Emmanuel Macron’un Kiev’e vermek istediği desteğin boyutunu da eleştiriyor.

Rassemblement National (RN), kullanılan oyların yüzde 31,36’sını alarak, Fransa’da tarihî bir zafer kazandı. Cumhurbaşkanlığı çoğunluk listesi ise oyların ancak yüzde 14,60’ını alabildi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu