Haber

Rusya bir ayda Kiev’i kuşatamadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 24 Şubat sabahı Ukrayna’ya operasyon emri verdiğini duyurmuştu. Ancak bu Ukrayna için operasyon değil, işgal planıydı. O günden bu yana aralarında Türklerin de bulunduğu binlerce sivil tahliye edildi ve edilmeye de devam ediyor. Ancak, Mariupol, İrpin, Zaporijya gibi yerlerde onlarca sivil bombaların hedefi haline geldi ve hayatını kaybetti. Son olarak başkent Kiev’de de bomba sesleri ve hatta ülkenin batısında yer alan Lviv’e en yakın nokta bile bombalandı. 

“RUSYA BİR AYDA KİEV’İ KUŞATAMADI”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya bir ay önce başlattığı savaş ve cephelerdeki son durumu değerlendirildi.

Rusya’nın, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin idari sınırlarına giremediğini, Kiev şehrini kuşatamadığını ve Ukrayna’nın sol yakası üzerinde kontrol kurma görevini yerine getirmediği belirtildi.

Açıklamada, Rusya’nın Kiev, Çernigiv, Sumi, Harkiv ve Mariupol’u ele geçirmek amacıyla saldırıyı yeniden başlatma girişimlerinden vazgeçmediğine dikkat çekildi.

Rusya Silahlı Kuvvetlerin cephedeki durumu iyileştirmek için, Ukrayna sınırlarına yeniden konuşlandırma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Son 24 saatte, Kalinovka, Gorinka, Puşa-Voditsa, Novıye Petrovtsi, Romanovka ve Kiev şehrinin kuzeydoğusunun topçu atışlarıyla vurulduğu hatırlatıldı.

Mariupol’daki sivil altyapı tesislerinin de hava ve topçu atışları altında kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu