Haber

Rusya, dünyadan izole olur mu?

Rusya’nın ekonomisi Batı tarafından dondurulurken bu süreç diğer “parya” devletler için yeni bir fırsat alanı doğuracak gibi duruyor. Washington, yeni enerji kaynakları bulma yarışında Kremlin’e karşı sürdürülen ekonomik savaşa öncelik veriyor ve bu sebeple ABD’de rota yeniden oluşturuluyor! ABD’li yetkililer Venezuela’nın başkenti Caracas’a gitti, ardından Tahran’la görüşmelerde bulundu.

Bundan yalnızca iki yıl önce Washington, Venezuela’da Nicolas Maduro rejimini devirmek için gücünü kullanmaya çalışıyordu ancak bu ayın başlarında potansiyel bir zeytin dalı uzatma çabası olarak da görülebilecek bir çaba dahilinde petrol zengini ülkeye bir ziyarette bulundu. İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması da gündemde.

‘UKRAYNA, ABD POLİTİKALARININ KURBANI’

Hatırlanacağı üzere İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney işgale ilişkin “Ukrayna’daki kriz, ABD’ye güvenilemeyeceğini gösteriyor. Ukrayna, ABD’nin kriz yaratan politikalarının kurbanı oldu” demiş ancak 28 Şubat’ta İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise NATO’nun genişleme politikasını eleştirirken, tüm dünya ülkelerinin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine de vurgu yapmıştı.

Bilindiği üzere ABD, Donald Trump döneminde anlaşmanın bozulduğu süreçte uranyum zenginleştirme ve stoklama faaliyetlerini hızlandıran İran’la yeniden anlaşmak istiyor. Nisan 2021’den beri iki ülke Avusturya’nın başkenti Viyana’da görüşürken en azından 2015’teki pozisyona dönmek hedef.

2015 yılında imzalanan anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirmesini sınırlandırarak nükleer silah için malzeme geliştirmesini zorlaştırmayı amaçlarken, bunun karşılığında İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını sağlamıştı. İran’ın kurduğu dengede bu da etkiliydi.

Bu yeni düzende Rusya, küresel ekonominin çoğundan soyutlanmayla karşı karşıya. TS Lombard Rusya analisti Madina Khrustaleva şunları söylüyor:

“Şu anda gördüğümüz kadarıyla Vladimir Putin ve hükümeti depar yerine bir maratona hazırlanıyor gibi görünüyor. Uzun süreli bir izolasyona hazırlanıyorlar.”

Ukrayna’daki çatışmalar tahmin edilenden uzun sürebilir ve çatışmanın sona ermesi, kurumsal boykotların ve yaptırımların anında ve tamamen kaldırılacağı anlamına da gelmeyebilir. Bu noktada akıllara İran, Küba, Kuzey Kore ve Venezuela gibi ülkelerin durumu geliyor… Bu rejimler, dünyanın çoğu yerinden kopmalarına rağmen hayatta kalmayı başardı ancak bu durum halkları için ekonomik bir maliyet de doğurdu.

‘KALICI BİR İZ BIRAKMASI MUHTEMEL’

Royal United Services Enstitüsü’nden Rus ekonomi uzmanı Richard Connolly, “Batı ile şu anda bir kopukluk oldu ve bunun, Rusya’nın küresel ekonominin Batılı kısmıyla ilişkilerinde kalıcı bir iz bırakması muhtemel” diyor:

Hiç kimse bu kadar büyük bir ülkeye, bu kadar geniş ve çeşitlendirilmiş bir ekonomiye bunu yapmamıştı. Ancak Rus ekonomisinin büyüklüğü ve çeşitliliği, onları daha önce yaptırımlara maruz kalmış diğer küçük ülkelerden daha iyi bir konuma getiriyor. Bu yaptırımların bir bedeli olacak, ama bence uyum sağlayabilecekler.”

Bununla birlikte Putin de Batı’nın uyguladığı yaptırımların boyutunun farkında. “Ekonomimizin bu yeni gerçeklikte derin yapısal değişikliklere ihtiyacı olacak; bunu saklamayacağım” diyen Putin, “Kolay olmayacak; enflasyon ve işsizlikte geçici bir artışa yol açacak” ifadeleriyle devam ediyor.

Mevcut haliyle Rusya, enerjide ve gıda üretiminde giderek daha fazla kendine yeter vaziyette ancak Batı’nın teknolojisi de dahil birçok ithalat malına ihtiyaç duyuyor. Capital Economics’te yükselen piyasalar ekonomisti Liam Peach şöyle diyor:

“Yüksek teknoloji ürünlerinin Rusya’ya ve Batı’ya ihracatına getirilen kısıtlamalar ekonominin çeşitli sektörlerini etkileyecek. Bu oldukça fazla maliyet yaratacak çünkü Rusya, aksi takdirde yurtdışından ithal edilecek malları yeniden üretecek teknolojik yeteneğe sahip değil.”

‘YABANCILARIN GERİ ÇEKİLMESİ…’

Dünya devlerinin Rusya’dan çıkması da başka bir sorun. Ancak Uluslararası Finans Enstitüsü’nden ekonomist Benjamin Hilgenstock bunun üretimde temel sektörlere kalıcı bir darbe vuracağını belirtirken şunu da ekliyor:

“Yabancıların geri çekilmesi, yerli şirketlerin boşluğu doldurması için fırsatlar sunacak ve bu da Rusya’nın küresel ekonomiden ayrışmasına neden olacak.”

Tüm bunların yanında ağır yaptırımların bedelini halkın ödeyeceği konusunda tüm uzmanlar hemfikir. Batı bloğunun karşısında duran daha fazla dosta ihtiyaç duyacak olan Moskova, uzun vadeli ekonomik izolasyon için hazırlanırken; İran, Kuzey Kore ve Venezuela’dan alınan dersler, yaptırımlara uyum stratejilerinin maliyetinin sıradan Ruslara da yansıyacağını gösteriyor.

*Bu haberdeki bilgilerin büyük bir kısmı The Telegraph’ta “Russia risks becoming the new North Korea” başlığıyla yayınlanan makaleden derlenmiştir.

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu