Haber

Rusya Ukrayna savaşında 32. gün! Lviv’de ilk kez art arda patlamalar! “Rusya, Biden’a selam gönderdi”

Rus lider Putin’in emri ile 24 Şubat sabahı başlayan savaşta 32’inci güne girildi. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal hız kesmeden devam ederken, Rus ordusu tarafından atılan roketlerin hedefinde bu kez batı Ukrayna yer aldı. Dün Lviv’i hedef alan Rusya gece saatlerinde Sivastopol’den atıldığı iddia edilen roketler, Ukrayna’nın Lutsk kentini hedef aldı. Kentte hangi noktaların vurulduğuna ve ölü ya da yaralı sayısına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken, olay yerine Ukrayna Acil Durumlar Servisi’ne bağlı ekipler sevk edildi.

“RUSYA BIDEN’A SELAM GÖNDERDİ”

Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadoviy, Polonya sınırına yakın mesafede bulunan Ukrayna’nın Lviv şehrinin vurulmasının ABD Başkanı Joe Biden’in Polonya’da olduğu güne denk getirildiğini belirterek, “Rusya, Polonya’da bulunan Başkan Biden’a selam gönderdi” dedi.

Rusya Ukrayna savaşında 32. gün! Lviv'de ilk kez art arda patlamalar! "Rusya, Biden'a selam gönderdi" - Resim : 1

RUS ORDUSU, UKRAYNA’NIN SLAVUTİÇ KENTİNİ ELE GEÇİRDİ

Rusya’nın Ukrayna saldırılarında bir kentin daha Rus güçlerinin eline geçtiği açıklandı. Slavutiç Belediye Başkanı Yuriy Fomiçev yaptığı açıklamada, “Kentte kalanlar yani bütün kent Slavutiç’in Ukrayna’ya ait olduğunu haykırmak için Ukrayna bayraklarıyla sokaklara döküldü. Burası bizim topraklarımız, başka kimseye ihtiyacımız yok. Ve bugün Slavutiç, Ukrayna bayrakları altında Ukrayna kenti olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Rus birlikleri tarafından teslim olmaları yönünde çağrılar yapıldığını fakat reddettiklerini belirten Fomiçev, “Rus birlikleri tarafından kenti savaşmadan teslim etmek için çağrı aldık. Fakat buna rağmen kenti kararlılıkla savunduk. Ama Slavutiç, bugünden itibaren işgal altında. Rusları engelleme girişimleri sırasında 3 kişinin öldüğü doğrulandı. Fakat ölü sayılarında kesin rakamları henüz doğrulayamadık” dedi.

MARİUPOL BELEDİYE BAŞKANI BOYÇENKO:  “RUS BİRLİKLERİNİN MARİUPOL’DA KULLANDIĞI TÜM SİLAHLAR YASAKLI SİLAHLAR”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları artarak devam ederken, Ukrayna’nın Mariupol kenti Belediye Başkanı Vadim Boyçenko Ukrayna basınına verdiği röportajda, Rusya’nın Ukrayna saldırılarında en çok konuşulan Mariupol kentiyle ilgili son durumu anlattı. Rusya’nın Mariupol kentinde kontrolü sağladığına yönelik açıklamaları yalanlayan Boyçenko, “Ukrayna bayrağı kentin üzerinde dalgalanıyor. Bugün Mariupol, bir Ukrayna kenti olmaya devam ediyor. Ordumuz gelecekte de böyle kalması için her şeyi yapıyor. Kentimiz için çok şiddetli savaşlar var. Mariupol, savaşın 5. gününden beri kuşatılmış durumda. Rus ordusunun en önemli askerleri kente gönderildi ama 1 aydan fazla süredir kahramanlarımız kenti savunuyor. Rusların kontrol altında tuttuğu noktalar kentin dışındaki gettolar. Saldırıların 30. gününde kentin derinliklerine girdiler ama kent şuan hala Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde” ifadelerini kullandı.

“RUSLAR ELEKTRİKLERİ VE SUYUMUZU KESTİLER”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatının ilk günlerinden itibaren Mariupol kentinde yaşananları anlatan Boyçenko, “İlk hafta kentteki 15 elektrik hattını imha ettiler. Savaşın 5. gününden itibaren elektriği geri getirmeye çalıştık ama 7. gün yine elektriksiz kaldık. İşgalciler su kaynaklarımızın farkındaydılar. Savaşın aktif aşaması başlamadan bile içme suyu kaynağımızın yüzde 70’ini yok ettiler. Mariupol kentine su basan pompayı imha ettiler. Bizim yedek su depomuzun girişlerini kapattılar. Böylece savaşın 9. gününden itibaren tamamen susuz kaldık. Bir sonraki aşamada ise 21 Mart’ta tüm iletişim araçlarımızın bağlantısını kestiler. Daha sonrasında kente sessizlik hakim oldu. Kent halkı dışarıda ne olup bittiğine dair bilgi alamadı” ifadelerini kaydetti. Muhabirin, kent halkının susuz bir şekilde nasıl ayakta kaldığına yönelik sorusunu yanıtlayan Boyçenko, “Kamu ekiplerinin çalışmasının mümkün olduğu zamanlarda tankerlerle su getirdik. Kar erittik ve yağmur suyu biriktirdik. Su kuyrukları kilometrelerce uzunluktaydı” şeklinde konuştu.

“RUSLAR TÜM YASAKLI SİLAHLARI KULLANDI”

Rus ordusu tarafından kente yapılan saldırıları da anlatan Boyçenko, “Savaşın 5-6. gününden itibaren işgalciler roket ve top atışlarıyla sürekli ateş ettiler. Mariupol kentinin savunmasını kırmakta zorlandıkları anda uçaklarla saldırmaya başladılar. Önce 2 uçak gönderdiler, sonra 5 uçakla kenti bombaladılar. Sonra bunun da işe yaramayacağını anladılar. Sonra 4 gemi ile Azak Denizi’nden kenti vurmaya başladılar. Hava savunmamız yoktu ama kahramanlarımız 2 uçak düşürdü. Uçaklarla saldırı savaşın 3. haftasında başladı. Kırım’dan kalkan uçaklar her yarım saatte bir kenti bombalıyor. Doğum hastanesine saldırdılar. Ölü ve yaralılar vardı. Drama tiyatrosu saldırısında 300’den fazla kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı. Muhabirin, Mariupol’de Ruslar tarafından fosfor bombaları kullanıp kullanmadığı sorusunu yanıtlayan Boychenko, “Rus birliklerinin Mariupol’da kullandığı tüm silahların yasak olduğunu kesin olarak söyleyebilirim” dedi.

“KENTTE BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜ”

Muhabirin son olarak kentte 2 bin 187 sivilin öldüğünün açıklanmasının ardından bu rakamın artıp artmadığı ile ilgili soruyu yanıtlayan Boyçenko, “Kimseyi korkutmak ıstemiyorum. Bu rakamın şimdiden çok daha yüksek olduğunu kesin olarak söyleyebilirim. Binlerce kişi. Bombardıman hiç durmadı. Ölüleri parklara ve evlerin avlularına gömdük” diye konuştu. Boyçenko ayrıca savaştan önce 540 bin olan kent nüfusunun sivil tahliyelerin ardından 100 binin altına düştüğünün de sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu