Haber

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda 8. gün: Kiev ve Harkov saldırı altında… Herson Rus kontrolüne geçti

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırının 8. gününde çatışmalar devam ediyor. Rusya’nın Kiev’e yönlendirdiği 60 kilometrelik askeri konvoyun ağır ilerlediği belirtiliyor. Pentagon’a göre bunun nedeni Ukrayna ordusunun direnişi. Ülkenin birçok noktasında çatışmalar sürerken, bugün ikincisi yapılacak müzakerelerin sonucu bekleniyor. Rusya’nın Ukrayna’nın Herson kentini ele geçirdiği belirtilirken ülkenin ikinci büyük kenti Harkov’da ise şiddetli çatışmalar devam ediyor.

İşte Rusya’nın Ukrayna saldırısına ilişkin dakika dakika yeni detaylar…

HARKOV İÇİN YENİ AÇIKLAMA

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Arestoviç, “Rusya yakında Harkov’a saldırabilir. Kenti batıdan ele geçirip taarruzu sürdürmeye çalışıyorlar. Ancak ekipman ve personel kayıpları feci boyutta” dedi. 

BM’DEN YENİ AÇIKLAMA: 2 MİLYON KİŞİ EVLERİNDEN OLDU, 1 MİLYONU AŞKIN SIĞINMACI VAR

 BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet: Son yedi gün içinde Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle 2 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldıı ve bunların 1 milyon 40 bini komşu ülkelere sığındı.

‘RUSLAR SİVİLLERİN TAHLİYESİNİ ÖNLEDİ’

 Marıupol Belediye Başkanı, “Rus güçleri sivillerin tahliyesini önlemek için demiryolu bağlantısını kesti” dedi. Belediye başkanı, kentteki elektrik kesintilerinin onarılması için ise ateşkes çağrısı yaptı. 

UKRAYNA HEYETİ YOLDA

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, müzakerelerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Görüşmeler birkaç saat içinde başlayacak. Ukrayna heyeti, Rusya’yla müzakereler için helikopterle yola çıktı” denildi. Bugünkü müzakerelerde insani koridor planının konuşulacağı da aktarıldı. 

MACRON, PUTİN VE ZELENSKİ İLE GÖRÜŞTÜ

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le 1.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Macron’un daha sonra Zelenski ile de görüştüğü aktarıldı. 

RUSYA’DAN ‘SİVİLLERİN TAHLİYESİ’ AÇIKLAMASI

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya, Ukrayna’daki sivillerin güvenli tahliyesi için tüm koşulları yarattı, her an insani koridorlar düzenlemeye hazırız” denildi. 

ÇEKYA’DA OHAL İLAN EDİLDİ

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Ukraynalıların Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya gibi ülkelere akını da sürüyor. Çekya, Ukraynalıların akını nedeniyle yaşanabilecek sorunları engellemek adına olağanüstü hal ilan etti. Bugünden itibaren geçerli olacak olağanüstü hal kararına ilişkin açıklama yapan Çekya Başbakanı Petr Fiala, “Mülteci akınıyla baş edebilmek için bu kararı aldık. Bu durum Çekya vatandaşlarını etkilemeyecek” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA: TAARRUZA GEÇİYORUZ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Artık savunma pozisyonundan karşı taarruz pozisyonuna geçiyoruz. Zafere yaklaşıyoruz” denildi. 

BUÇA’YA YENİDEN UKRAYNA BAYRAĞI DİKİLDİ

 Ukraynalı askerler, Kiev yakınlarındaki Buça’ya yeniden Ukrayna bayrağı dikti. 

Rusya-Ukrayna Savaşı'nda 8. gün: Kiev ve Harkov saldırı altında... Herson Rus kontrolüne geçti - Resim : 2

ZELENSKİ’DEN ODESSA AÇIKLAMASI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Odessa’yı yok etmek isteyenler Karadeniz’in dibini görecekler” dedi. 

PUTİN GÜVENLİK KONSEYİNİ TOPLUYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güvenlik konseyini topluyor. Kremlin, Rusya liderinin konsey üyeleriyle görüşeceğini açıkladı

UKRAYNA: 9 BİN RUS ASKERİ ÖLDÜ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan yaklaşık 9 bin askerin öldüğü, Ukrayna ordusunun Rusya’ya ait 30 uçak, 31 helikopter, 217 tank, 900 zırhlı araç, 90 top ve 2 hafif sürat teknesini imha ettiği belirtildi.

Rus güçlerinin ayrıca 42 roketatar sistemi, 374 araç, 60 yakıt aracı, 11 hava savunma sistemi ve 3 İHA kaybettiği aktarılan açıklamada, bu rakamlara devam eden çatışmaların bilgilerinin dahil edilmediği kaydedildi.

MÜZAKERELERLE İLGİLİ YENİ AÇIKLAMA

Rus müzakere heyeti başkanı Medinskiy, “Ukrayna ile müzakereler 15:00’te başlayabilir. Ukrayna heyeti daha erken geleceklerine dair söz vermişti ama anlaşılan bu olmayacak. Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin başka bir yere ve ertesi güne ertelenmesine ilişkin haberler doğru değil. Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler Brest bölgesinde yapılacak” dedi. 

LAVROV’DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Batılı politikacılar nükleer silah ve nükleer savaştan bahsediyor. Nükleer savaş olasılığı Rusya tarafından değil, NATO ve Ukrayna tarafından yürütülüyor. Bize karşı savaşmayı istiyorlarsa bunu iyi düşünmeliler” dedi.

“BATILI DEVLETLERLE İLETİŞİM SÜRÜYOR”

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergei Ryabkov, Rusya’nın ABD ve diğer Batılı devletlerle iletişim kanallarını açık tuttuğunu, bunu daha çok elçilikler üzerinden yaptığını açıkladı.

SİVİL ÖLÜMLERİ AÇIKLAMASI

Ukrayna’nın doğusundaki Harkov bölgesinde son 24 saat içinde Rus bombardımanı ve sivil halka yönelik saldırılarda 34 sivil öldü.

PUTİN’DEN FLAŞ HAMLE

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) barış gücü faaliyetlerine “koordinatör devlet” kavramının dahil edilmesini öngören değişikliğin eklenmesini oparlamentonun alt kanadı Duma’nın onayına sudu. Koordinatör devlet himayesinde KGAÖ’ne bağlı kollektif barış gücü birliği oluşturulacak ve bu güç BM’in barış gücü operasyonlarında kullanılacak. Ukrayna basını bunu “KGAÖ Rusya’nın kolonisi haline geliyor” sözüyle yorumladı.

ZELENSKİY: BİZİM OLANI BIRAKMAYACAĞIZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Her işgalci şunu bilmeli: Ukraynalılardan şiddetli bir tepki alacaklar. Bizim olanı bırakmayacağımızı sonsuza kadar hatırlayacaklar” dedi. 

RUSYA, ÇERNİHİV’DE PETROL RAFİNERİSİNİ VURDU

Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Rusya’nın Çernihiv bölgesinde petrol rafinerisini vurduğunu duyurdu. Can kaybı ya da yaralı olup olmadığına ilişkin incelemelerin sürdüğü aktarıldı.

RUS ORDUSU KİEV’E İLERLİYOR

Rus ordusu Kiev’e yavaş yavaş yaklaşıyor. Rus ordusunun ilerleyişin gösteren videoda  önce Ukrayna tabelası sonra Kiev Oblastı tabelası görülüyor. Videoyu Rusya Savunma Bakanlığı’nın kanalı Zvezda TV yayınladı.

RUSYA’YA YÖNELİK YENİ YAPTIRIM

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) , daha önceki kararından döndü ve Rus ile Belaruslu sporcuların Kış Olimpiyatları’na katılmaması kararı aldı.

ABD’DEN ÇİN İDDİASI

New York Times’ta yer alan habere göre, bazı Amerikalı ve İngiliz istihbarat yetkilileri, Çin’in şubat başlarında Moskova’dan Ukrayna’ya saldırı planını ertelemesini, Pekin Olimpiyatları bitene kadar beklemesini talep ettiği bilgilerine ulaştı.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞINDAN YENİ AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığından gelen yeni açıklama şu bilgiler paylaşıldı: 

Rus silahlı kuvvetleri Çistopolye, Novopoltavka, Jovtneve’nin kontrolünü ele geçirdi ve Donetsk güçleriyle cephe hattını düzledi, Balakleya şehri milliyetçi taburlardan kurtarıldı. Ukraynalı milliyetçilerin yerleşim bölgelerinde teçhizatla birlikte konuşlandırıldığı Borodyanka’da siviller Berestyanka yönündeki koridordan güvenli bir şekilde çıkabiliyor, Rus ordusu oradaki sivillerin çıkışına müdahale etmiyor.

Harekât sırasında 62 komuta merkezi ve iletişim merkezi, 39 S-300, Buk M-1 ve Osa uçaksavar füze sistemleri, 52 radar istasyonu olmak üzere toplam 1.612 nesne vuruldu. 49 uçak yerde, 13 uçak havada vuruldu. 606 tank ve diğer muharebe zırhlı araçları, 227 top ve havan topları, 53 insansız hava aracı imha edildi.

ALMANYA’DAN YENİ YARDIM

Alman ajansı DPA, Ekonomik Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Almanya’nın Ukrayna’ya 2700 adet Strela uçaksavar füzesi sağlamayı planladığını aktardı. 

ODESSA AÇIKLARINDA RUS GEMİLERİ

 Odessa açıklarında 10 adet Rus gemisi görüntülendi.

“BİR MİLYON KİŞİ AYRILDI”

 BM, Ukrayna’dan, Rusya’nın saldırıları sonucunda son bir haftada 1 milyon insanın ayrıldığını açıkladı.

“KENT TOPLAMA KAMPINA DÖNÜŞTÜ”

Ayrılıkçı Donetsk bölgesinin sözde Savunma Bakanı Basurin, “Mariupol’da su ve elektrik konusunda büyük bir sorun var, kent Ukrayna ordusu yüzünden toplama kampına dönüştü” dedi. 

Eduard Basurin, Ukrayna askerleri teslim olmazsa Mariupol kentine hedefli saldırılar başlatabileceklerini söyledi. Rus ordusu ve ayrılıkçılar, Azak Denizi kıyısında bulunan 430.000 kişilik liman kentini kuşattıklarını söylüyorlar.

SALONDAN İLK KARE

 Müzakerelerin yapılacağı salondan ilk fotoğraf geldi.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nda 8. gün: Kiev ve Harkov saldırı altında... Herson Rus kontrolüne geçti - Resim : 10

ABD: UKRAYNA’DAN ASKERLER ÇEKİLSİN

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus Hükümetine “Dökülen kan hemen durdurulsun, Ukrayna’dan askerler çekilsin” çağrısı yaptı.

UKRAYNA ORDUSU, KİEV’DE KÖPRÜLERİ YIKIYOR

Kiev’e ilerleyen Rus ordusuna karşı Ukrayna ordusu, Kiev’e bağlanan yollarda ve köprülerde önlem alıyor.

Özellikle Kiev’e bağlanan köprüler patlatılarak kullanılamaz hale getirilirken, Rus ordusuna ait askeri araç ve tankların Kiev’e girmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Kiev’in doğusundaki Baryshivka kırsal bölgesindeki Ukrayna ordusu bir köprüyü daha patlatarak yıktı. Ukraynalılar Kiev caddelerinde siper ve barikatlar kuruyor.

KİEV’E SALDIRILAR GECE BOYU DEVAM ETTİ

Rus saldırıları Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef alıyor. Kent geceyi patlama sesleri arasında geçirdi. Kiev tren istasyonu yakınlarında patlama meydana geldi. Kentin ısıtma sistemi hasar gördü. Kiev’in bazı bölümlerinde ısınmayla ilgili aksama yaşanabileceği belirtildi. İlk tahminler bölgeye füze isabet ettiği yönündeydi. Ancak İçişleri Bakanlığı daha önce düşen ama patlamamış bir seyir füzesinin infilak ettiğini açıkladı. Patlamada 1 kişi yaralandı. Rus ordusu bombardımana ara vermedi. Kente yönelik saldırılar gece boyu devam etti.

İKİNCİ TUR MÜZAKERE BUGÜN

Rusya, Ukrayna ile müzakerelerin bugün Belarus sınırındaki Brest’te gerçekleştirileceğini duyurdu. Rusya heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, gazetecilere, Belarus’un Ukrayna ve Polonya’ya sınır şehri olan Brest’in Belovejsk Ormanı bölgesinde açıklama yaptı.

Ukrayna heyeti ile anlaştıkları üzere müzakerelerin yapıldığı yere ulaştıklarını belirten Medinskiy, bir önceki turda müzakerelerde bulunduklarını ve bir an önce ateşkesin sağlanmasıyla ilgili Rusya’nın önerilerini sunduklarını hatırlattı.

AGİT PERSONELİ RUS BOMBARDIMANINDA HAYATINI KAYBETTİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna Özel Gözlem Misyonunda görevli bir personelinin, Rus ordusunun Ukrayna’nın Harkiv kentine düzenlediği bombardımanda öldüğünü açıkladı.

Açıklamada, uluslararası toplum ve AGİT bünyesinde tekrarlanan çağrılara rağmen Ukrayna’da savaşın devam ettiği belirtilerek “Ölüm ve yaralanmalara neden olan sivil halkın yoğunlukta olduğu merkezlerin hedef alınmasını şiddetle kınıyor, Rusya Federasyonu’na çatışmaları derhal durdurma ve anlamlı bir diyaloga girme çağrımızı yineliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu