Haber

Rusya-Ukrayna savaşında ikinci aşama: Donbas’ta savaş başladı

Rusya, bu sabah Ukrayna’nın doğusunda büyük oranda ayrılıkçı güçlerin kontrolünde olan Donbas bölgesine yönelik beklenen taarruzuna başladı. Rus güçleri neredeyse tüm cephe boyunca savunma hattını aşmaya çalışırken Ukraynalı yetkililer durumu “savaşın ikinci safhası” olarak nitelendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Ukrayna’ya yönelik “özel askeri operasyonun” bir sonraki safhasının başladığını söyledi. Rus ordusunun, Ukrayna’daki askeri altyapı tesislerine yönelik saldırılar düzenlediğini savunan Lavrov, nükleer silahın kullanılmasına karşı olduklarını belirtti.

Sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini kurtarmaya çalıştıklarını savunan Lavrov, “Ukrayna’daki özel askeri operasyon devam edecek. Operasyonun bir sonraki safhası şimdi başlıyor. Şimdi önemli an gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Batı’nın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi Rusya’ya karşı “kullandığını” söylen Lavrov, “Onlar, Zelenski’nin Minsk anlaşmalarını göz ardı etme arzusunu güçlendirmek için her şeyi yaptı” diye konuştu.

Lavrov, Ukrayna’da yönetimi değiştirme niyetinde olmadıklarını ifade etti.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR VAR

Cephe hattı boyunca yoğun saldırı var. Rusya’nın hedefi, Donbas topraklarında tam kontrol sağlamak. Bu sayede Kırım’la Rusya arasında kara koridoru kurulması amaçlanıyor.

Direnişe geçen Ukrayna ordusu son 24 saatte 7 taarruzu püskürttü.

Donbas muharebesinde kritik önem taşıyan Harkov kenti yoğun saldırı altında… Kent kısmi ablukaya alındı. Rus ordusu burada s-400 ve s-300 hava savunma sistemlerini konuşlandırmak istiyor. Bu nedenle bölgeye teçhizat sevk ediliyor.

Rus güçleri İzyum kentinden de Donbas’a saldırıyor. Mariupol’de şiddetli çatışmalar var. Ukrayna güçlerinin saklandığı Azovstal çelik fabrikasına taarruz başladı. Bölgeden duman yükseldi. Fabrikada konuşlanan Azov Taburu hedef alınıyor.

Diğer çatışma bölgeleri Zaporijya, Herson ve Aleksandrovka… Ukrayna’ya füze ve topçu ateşi saldırıları da arttı.

Rusya savunma bakanlığına göre dün gece bin 260 hedef füze ve topçu ateşiyle vuruldu.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu