Haber

Rusya ve Belarus’un Müttefik Kararlılığı-2022 tatbikatı başladı

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Müttefik Kararlılığı-2022 tatbikatına Belarus Silahlı Kuvvetleri’nin bazı askeri birlikleri ile Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Doğu Askeri Bölgesi’ne bağlı askeri birlikleri katılıyor.

2 S-400 ve Pantsir-S hava savunma füze sistemleri ile 12 Rus Su-35 savaş uçağının da yer aldığı tatbikat, Belarus topraklarındaki Obuz-Lesnovskiy, Osipoviçskiy, Brestskiy, Gojskiy, Domanovskiy poligonları ve Baranoviç, Luninets, Lida, Maçulişçi askeri hava üslerinde gerçekleşiyor.

20 ŞUBAT’A KADAR SÜRECEK

İki ülkeye ait askeri güçlerin denetleneceği tatbikat, “dışarıdan saldırıyı engelleme, terörle mücadele etme, sınırları koruma ve Birlik Devlet’in çıkarlarını koruma” amacıyla düzenlendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Aralık 2021’de vardığı anlaşma doğrultusunda yapılan tatbikat, 20 Şubat’a kadar devam edecek.

UKRAYNA DA DUYURMUŞTU

Öte yandan, Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, Rusya ve Belarus’un ortak askeri tatbikat gerçekleştireceği tarihlerde, Ukrayna ordusunun da tatbikat düzenleyeceğini duyurmuştu.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu