Haber

Rusya’yı rahatsız eden atama

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, bugün yaptığı açıklamada, AB-Rusya ilişkilerinin düzelme ihtimalinin Birlik’in kararlaştırdığı üst düzey dağılımının ardından azaldığını belirtti.

Peskov, Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yeniden aday gösterilen Ursula von der Leyen ve bir sonraki AB dış politika şefi olarak seçilen Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın isimlerini özellikle andı.

Peskov, “Von der Leyen, AB ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi taraftarı değil,” diyen Peskov, “Biz onu böyle tanıyoruz, böyle hatırlıyoruz” diye ekledi.

Peskov’un yorumları, iki taraf arasındaki normalleşmeye yönelik herhangi bir spesifik girişimle ilgili olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Brüksel ve Moskova arasındaki ilişkiler, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı taarruzdan bu yana soğuk bir seyir izliyor.

“Kuduzluk seviyesinde…”

Peskov, Kallas ile ilgili olarak yaptığı açıklamada da, Estonya Başbakanının “şimdiye kadar diplomatik eğilimler göstermediğini” söyledi ve onun hakkında sert bir dil kullandı.

Peskov, Kallas için, “Aramızda uzlaşmaz ve hatta bazen kuduzluk seviyesinde Rus düşmanlığı içeren açıklamaları ile tanınıyor” diye konuştu.

Kallas, Kremlin’in AB içindeki en açık sözlü hasımlarından biri olarak görülüyor. Kallas, Moskova’nın 2022’de Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı işgalini başlatmasından bu yana, Rusya’yı yaptırımlarla cezalandırmak, Kiev’e askeri destek göndermek ve AB’nin kendi savunma kapasitesini güçlendirmek için itici bir güç oldu.

Kallas, Rusya’ya yönelik eleştirel tavrına ek olarak, Estonya’daki Sovyet dönemi İkinci Dünya Savaşından kalma anıtlarını kaldırma çabaları nedeniyle de Moskova’nın hedefinde! 

Kremlin, “tarihi hafızaya yönelik düşmanca eylem” olarak nitelendirdiği bu hamlenin ardından Kallas’ı arananlar listesine almış bulunuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu