Ekonomi

‘Rüzgar gücü Türkiye iktisadını şahlandırabilir’

İklimin ve iktisadın düzgünleşme yolu, başta rüzgar gücü olmak üzere yenilenebilir güç üretiminden geçiyor. Yenilenebilir güce yatırılan her 1 milyon doların, sağladığı ekonomik katkıların yanı sıra en az 25 kişilik de yeni istihdam oluşturduğunu aktaran Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın, karbon salınımını en aza indirecek güç olan yenilenebilir gücün 2050’ye kadar tüm dünyada yaklaşık 42 milyon yeni istihdam kazandıracağına da dikkat çekiyor.

Tüm dünyayı tesiri altına alan COVID-19, yenilenebilir güç ile çabasında alandan mağlup ayrılıyor. Daha pak bir güç dünyası için yoluna tam gaz devam eden yenilenebilir güç, geleceğin iklim şartlarına ve iktisadına de taraf vermeye devam ediyor. Memleketler arası Yenilenebilir Güç Ajansı’nın (IRENA) COVID Sonrası Güzelleşme Raporu’ndaki iddialara dikkat çeken Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın’a nazaran, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği gayeleri için Türkiye’nin yüzünü rüzgar başta olmak üzere yenilenebilir güce çevirmesi gerekiyor.

Bilhassa COVID-19 sürecinde YEKDEM sistemindeki açılım ile özel kesime sağlanan dayanağa vurgu yapan Aydın, 2020’nin son yarısı ve 2021 için rüzgar gücü santrali kurulumlarını ileri noktalara taşıyan bu takviyenin, COVID-19 ile gelen olumsuz tesirlere tahlil olmada çok değerli hisseye sahip olduğunu lisana getiriyor.

2050’ye Kadar 42 Milyon Yenilenebilir Güç İş Fırsatı Oluşacak

Fosil yakıtlar ile güç üretiminin verimsizleşmesi, mevcuttaki iş alanlarının da azalmasına neden oluyor. Çevreci güç olarak çabasına devam eden yenilenebilir güç ise geleceğin iktisadını yönlendirecek konumunu daha da sağlamlaştırıyor. Bilhassa COVID-19 sürecinde rüzgar gücünün gösterdiği değerli dirence dikkat çeken Ali Aydın, IRENA’nın yayınladığı COVID Sonrası Düzgünleşme Raporu’ndaki varsayımların geleceğin güç trendlerinin ne kadar güçlü sonuçlar doğurabileceğini kanıtladığını aktarırken, 2050’ye kadar 42 milyon yenilebilir güç iş fırsatının oluşacağının da altını çiziyor. Türkiye ve etrafındaki rüzgar gücü üretiminin ve hasebiyle istihdam artışının da çok güçlü çıktılar sergileyeceğini kelamlarına ekleyen Aydın, 2050 yılına kadar Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ise yaklaşık 6,5 milyon ek istihdamın oluşacağına dikkat çekiyor.

Türkiye Rüzgarı Ekonomiyi de Canlandırıyor

Ülkelerin güç taleplerini karşılamak için kullandıkları klasik güç kaynakları hem kısıtlı kaynak sorunları hem de ekonomik bedelleri yüzünden meselelere davetiye çıkarabiliyor. Kurulan yeni santraller, rüzgar gücü kesimindeki yeni iş imkanlarının önünü açarken tıpkı vakitte yerli güç arzına da direkt katkı sunuyor. Güç ithalatında dışa bağımlılık ile çaba eden Türkiye’nin 2023 amaçlarında anahtar rolün kendi doğal ve yerli kaynağı rüzgar gücü olduğunun altını çizen Ali Aydın, dünya genelindeki rüzgar gücü tüketim oranları ile ekonomik gelişmenin paralelliğine de dikkat çekiyor. Yenilenebilir güce yapılan her milyon dolarlık yatırımın en az 25 iş kolu ürettiğini hatırlatan Aydın, bu alanda büyük potansiyele sahip olan Türkiye’nin rüzgarı ardına alıp, ekonomik güzelleşme ve ek istihdam ile birlikte GSYİH maksatlarını üstlere çekebileceğini de aktarıyor. Öte yandan, günümüzde kara santrallerinde kullanılan bir rüzgar türbinin yaklaşık yatırım maliyeti 3 ile 5 milyon dolar ortasında değişiklik gösterebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: