Haber

Sağ partilerin yükselişi, Liz Truss ve Macron…

Bu yıl Avrupa, siyasi açıdan bir çok keskin değişime sahne oldu. Birçok ülkede seçimler yapılırken, aşırı sağ partilerin yükselişi Avrupa siyasetine damgasını vurdu. Bu partiler Avrupa Birliği’ne ters düşen siyasi görüşleri ve göçmen karşıtı politikaları ile tanınıyor. Avrupa Birliği’nin yanı sıra, İngiltere’de de başbakan değişti ve Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesi sonucu oğlu 3. Charles kral oldu.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa İtalya’da aşırı sağ iktidara geldi. Giorgia Meloni’nin partisi İtalya’nın Kardeşleri (Fratelli d’Italia), seçmenlerin Eylül sonunda sandık başına gitmesinin ardından İtalya seçimlerinden en büyük parti olarak çıktı.

Sağ partilerin yükselişi, Kraliçe ve Meloni... | 2022'de Avrupa siyasetine bu olaylar damga vurdu! - Resim : 1
İtalya Başbakanı Giorga Meloni. Fotoğraf: Shutterstock

Meloni’nin partisi, Matteo Salvini’nin aşırı sağ Kuzey Ligi (Lega Nord) ve Silvio Berlusconi’nin Haydi İtalya (Forza Italia) partileri ile koalisyon kurdu ve Meloni İtalya Başbakanı olarak yemin etti. İtalya tarihinde ilk kadın başbakan olan Meloni, ülkenin siyaset sahnesine 2006’da girdi. 2012 yılında da AB’ye mesafeli yaklaşan ve göçmenlik karşıtı politikalara sahip İtalya’nın Kardeşleri Partisini kurdu.

Meloni’nin başbakan olduktan sonra AB yönetimi ile ters düşen politikalara ağırlık vermesinden korkuluyordu. Ancak Meloni, henüz Brüksel’e karşı bir tutum sergilemedi. Bunun yanında NATO yanlısı bir duruş sergiledi ve Rusya ile savaşan Ukrayna’ya yardım etmek için Avrupa’da savunma harcamalarının artırılmasını destekledi.

FRANSA’DA CUMHURBAŞKANI YENİDEN MACRON

İtalya’nın aksine Fransa’da bu sene AB yanlısı yönetim iktidarda kaldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçim sonrası ikinci dönem cumhurbaşkanlığını da garantiledi. Macron, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen’i bir kez daha yendi. Diğer yandan, göçmen karşıtı politikalara sahip Le Pen, herhangi bir aşırı sağcı adayın ülke tarihinde aldığı en büyük oya ulaşarak, 12 milyondan fazla oy aldı.

Üstelik Fransa’da iki ay sonra yapılan milletvekili seçimlerinde Macron’un partisi parlamentodaki mutlak çoğunluğunu kaybetti. Koalisyon kurma görüşmeleri sonuç vermeyince, Macron’un partisi ve müttefikleri bir azınlık hükümeti kurmaya karar verdi.

Sağ partilerin yükselişi, Kraliçe ve Meloni... | 2022'de Avrupa siyasetine bu olaylar damga vurdu! - Resim : 4
Fransa’da Emanuel Macron ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. Fotoğraf: Shutterstock

İSVEÇ’TE AŞIRI SAĞIN İLERLEYİŞİ

İtalya’da olduğu gibi, İsveç seçimleri de aşırı sağın yükselişine tanık oldu. Kökleri İsveç’in 1990’lardaki Neo-Nazi hareketine dayanan İsveç Demokratları Partisi, oylamayı Sosyal Demokratlar’ın ardından ikinci sırada tamamladı.

Sağcı lider Jimmie Akesson’un partisi, Ilımlılar, Hıristiyan Demokratlar ve Liberaller koalisyonunun resmi bir üyesi olmasa da İsveç siyasetinde önemli bir konuma geldi. Ilımlı Parti’nin lideri Ulf Kristersson başbakan olarak bir azınlık hükümeti kurdu. Kristersson, İsveç’in en büyük sağcı partisi olan göçmen karşıtı İsveç Demokratları’nın koalisyonun resmi bir üyesi olmayacağını ancak ülke politikasının şekillendirilmesinde etkili olabileceğini söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da nisan ayında ezici bir seçim zaferinin ardından dördüncü dönem başbakanlığına başladı. Orban’ın sağ görüşlü partisi Fidesz, parlamentodaki koltukların üçte ikisinden fazlasını kazandı. Macaristan’ın AB üyesi olmasına rağmen, Orban genellikle birliğin politikaları ile ters düşen adımlar atıyor.

Sağ partilerin yükselişi, Kraliçe ve Meloni... | 2022'de Avrupa siyasetine bu olaylar damga vurdu! - Resim : 5
Victor Orban 4. kez Macaristan Başbakanı seçildi. Fotoğraf: Shutterstock

İngiltere siyasetinde de 2022’de aktörler değişti. Eski başbakan Boris Johnson, ortaya çıkan bir dizi siyasi skandalın ardından istifa etmek zorunda kaldı. Liz Truss, 6 Eylül’de Balmoral Kalesi’nde Kraliçe II. Elizabeth ile görüştükten sonra Muhafazakar Parti’nin başkanı ve başbakan olarak seçildi. Kraliçe bu görüşmeden sadece birkaç gün sonra hayatını kaybederken oğlu 3. Charles Kral oldu.

Öte yandan, Truss bir buçuk ay sonra istifasını açıkladı ve Britanya tarihinin en kısa süre görev yapan başbakanı oldu. Truss’ın ardından Muhafazakar Parti lideri olarak Rishi Sunak seçildi ve böylece Sunak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu.

Sağ partilerin yükselişi, Kraliçe ve Meloni... | 2022'de Avrupa siyasetine bu olaylar damga vurdu! - Resim : 7
Liz Truss, İngiltere’nin en kısa süreli başbakanı oldu. Yerini Rishi Sunak’a bıraktı. Fotoğraf: Shutterstock

Kaynaklar: Euronews, The Guardian, CNN

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu