Haber

Sanna Marin’in parti görüntüleri neden ‘şimdi’ olay oldu? ‘Seçim yaklaştıkça…’

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, bir partide çekilen görüntülerinin basını sızdırılmasının ardından zor günler geçiriyor. Tarzıyla, katıldığı festivallerle ve gençliğiyle zaman zaman bir ilham kaynağı olarak gösterilen Marin için ibre son günlerde biraz tersine dönmeye başladı. Ülkede seçim atmosferi yaklaştıkça muhalefet de Başbakan’ın bir dönem “karizmatik” görülen bu hallerini şimdi aleyhine kullanmaya çalışıyor.

Peki bunu sadece seçim süreciyle açıklamak mümkün mü? Sanna Marin’in siyasal iletişim noktasında bir hatası olduğunu söyleyebilir miyiz?

Öncelikle tabloyu çizelim… Marin’in bir partide eğlendiği anların videosu ülkenin en çok okunan gazetelerinden Iltalehti tarafından yayınlandı. Marin’i sert bir şekilde eleştiren muhalefet 36 yaşındaki başbakanın uyuşturucu testi yaptırmasını istiyordu. Test yaptırdığını açıklayan Marin ise yasa dışı hiçbir şey yapmadığını aktarmakta.

Söz konusu videonun yanı sıra sosyal medyada Marin’in, Fin şarkıcı Olavi Uusivirta’yla Helsinki’de bir gece kulübünde çekilmiş samimi görüntüleri de paylaşılıyor.

Sanna Marin’in “partilediği” görüntüler ülkede gündeme otururken Başbakan Marin, yasa dışı hiçbir şey yapmadığını dile getiriyor.

Ülkede seçim yarışına ise kıl payı farklarla gidiyor. Nisan 2019 seçimlerinde Antti Rinne liderliğindeki Sosyal Demokratlar yüzde 17.73’le birinci parti olarak seçimden kıl payı zaferle ayrıldı. İkinci sıradaki Finns yüzde 17.48, üçüncü sıradaki Ulusal Koalisyon ise yüzde 17.00’la Sosyal Demokratlar’ı takip etti.

Başbakan Rinne ise görevde altı ayı dolmadan posta çalışanlarının grevi sonucuyla istifa etti. Rinne’nin kabinesinde Ulaştırma ve İletişim Bakanı olan Marin, Finlandiya tarihinin en genç başbakanı olarak Aralık 2019’da göreve geldi. 2 Nisan 2023’te yapılacak seçimler öncesinde ise anketlerde liberal-muhafazakar çizgideki Ulusal Koalisyon ortalama birkaç puan farkla ilk sırada gözükmekte.

‘MESELE BİRKAÇ AÇIDAN İNCELENMEYİ HAK EDİYOR’

Quatro Siyaset Stratejileri Başkanı Elif Dördüncü Aydemir, “Bu mesele kanaatimce birkaç açıdan incelenmeyi hak ediyor” diyor ve şöyle sıralıyor:

“Bunların arasında siyasetçiler için kamu hayatı- özel hayat çizgisi, siyasette cinsiyet ayrımı, siyasette devlet temsili ve güvenlik, siyaset yapılan toplumun değerleri sayılabilir.”

Marin’in yaşına uygun davrandığını ve bu sayede gençler arasında popüler olduğunu hatırlatan Elif Dördüncü Aydemir, “Görevlerinde bir eksiklik, bir yasa dışılık olmadığı takdirde özel hayatında istediği gibi davranabilir mi? Belirli bir noktaya kadar belki…” ifadelerini kullanıyor ve ekliyor:

“Beraber çalıştığımız siyasetçilere de hep hatırlattığım gibi, özellikle seçimle işbaşına gelinen bir kamuya hizmet görevindeyseniz, görev sürenizce sizin ve hatta ailenizin yakın fertleri için kamu hayatı-özel hayat çizgisi neredeyse kaybolacaktır.”

Sanna Marin'in parti görüntüleri neden 'şimdi' olay oldu? 'Seçim yaklaştıkça...' - Resim : 2

“En rahat, gevşediğiniz ortamlarda bile temsil ettiğiniz kurumu, görevi ve inceliklerini unutamazsınız” diyen Elif Dördüncü Aydemir, bu tarz görüntülerle muhalefetin, Marin’in konumu gereği istihbarat da dahil pek çok bilgiyi riske attığından şüpheleneceği ve bunun üzerine gideceğini vurguluyor.

MUHALEFETTEN ‘KANUN’ VURGUSU

Muhalefet bu vurguyu yaparken ülkedeki kamu görevlilerine ilişkin kanuna atıfta bulunuyor. Öne çıkarılan madde ise şu şekilde:

“Görevleri gereği tüm memurlar, resmi görevlerinin dışında da olsa, usulüne ve genel ahlaka uygun davranmak zorundadır.”

Söz konusu maddenin başbakan ve bakanlar için de geçerli olduğu muhalefet tarafından öne sürülüyor. Elif Dördüncü Aydemir ise “Başbakan Marin oldukça özgürlükçü bir toplumun genç bir siyasetçisi. Böyle bakılınca bu videoların, genç seçmende olumlu etki yapacağı bile tartışılabilir” diye konuşuyor.

“Marin’in temsil ettiği siyasal akım, dünyada da yükselme trendinde. Daha özgürlükçü, bireysel ve marjinal kimlikleri bastırma yoluna gitmeyen, daha çevreci, daha az formal…” diyen Elif Dördüncü Aydemir, “Bahsettiğim, yasallık, gizlilik, güvenlik ve temsil niteliklerini zedelemediği sürece bu yeni siyaset tipi, seçmende karşılık bulacaktır” ifadelerini kullanıyor.

CİNSİYETÇİ YAKLAŞIMLAR…

Elif Dördüncü Aydemir aynı zamanda cinsiyetçi yaklaşımlara da vurgu yapmakta:

“Benzer hareketlerin yasa dışı hallerini yapan ya da bulunduğu topluma, genel kabul gören toplum kurallarına mugayir davranan birçok erkek siyasetçi için bu haberleri görmüyoruz. Mesela, 18 yaş altında genç kızlarla ‘bunga bunga partileri’ ile ünlenen İtalyan siyasetçi Berlusconi, ya da çoğunlukla yüksek dozda alkollü olup diplomatik rezaletlere imza atan Rus siyasetçi Boris Yeltsin… Bu örnekler elbette çoğaltılabilir…”

[email protected] 

*BBC, Iltalehti

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu