Finans

Sayıştay, ‘Ziraat Bankası, kimlere reklam verdi?’ diye sordu, karşılık yok

Ziraat Bankası ve Halkbank’ın 2019 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay denetçileri, her iki bankada da ivedilikle tedbir alınması gereken önemli batık kredi riskleri tespit ettiler.

Kamu bankaları üzerinden ülke iktisadında yeni bir risk yaşanmaması için adeta ‘erken uyarı’ misyonunu üstlenen Sayıştay, batık kredi artışlarına dikkat çekip tedbir alınmasını istedi.

Sayıştay denetçileri, güç durumdaki esnaf ve çiftçiye dayanak vermesi gereken Halkbank ve Ziraat Bankası’nın misyonlarının bilakis büyük kümelere büyük krediler açıp riski artırdıkları, banka yönetici ve işçisine bol keseden para dağıttıkları, çeklerini bile ödemeyen riskli şirketlere milyonlarca dolar kredi verdikleri tespitlerinde bulundu.

KİMLERE REKLAM VE SPONSOR OLDU?

Sayıştay, Ziraat Bankası’nın sponsorluk, reklam, tanıtım, yardım üzere faaliyetler ismi altında kim ya da kimlere dayanak olduğu, hangi şirket ya da kurumlara para ödendiğine ait bilgilerin banka idaresi tarafından verilmediğini de bildirdi.

Sayıştay ayrıyeten Ziraat Bankası’nın büyük firmalara kullandırdığı kurumsal kredilerin vadesi geçmiş olanlarda milyarlarca lirayı bulan kıymetli artışlar olduğu, 2017 ve daha öncesinden kalan ‘tasfiye olacak alacaklar’ hesabındaki kredilerin tahsil edilemediği üzere tasfiyesinin de yapılmadığı, kredilerin tekrar yapılandırılarak hesabın uzatıldığı, İstanbul’daki bir inşaat firmasından faiz dahil 822.1 milyon liraya ulaşan alacağın tahsiline yönelik teşebbüste bulunulmadığı, Ankara’da bir firmadan olan 247 milyon liralık alacağın tahsil edilemediği, İstanbul’daki bir firmadan olan 394.2 milyon liralık alacak için yasal takip sürecinin başlatmadığını vurguladı. Ayrıyeten Adana’daki bir firmaya verilen lakin tahsil edilemeyen 321.8 milyon liralık kredinin tasfiye sürecinin yapılamadığı, İstanbul’daki bir firmanın 1.8 milyar lira, bir firmanın 574.4 milyon lira, bir firmanın da 240 milyon liraya ulaşan ödenmemiş borcu için tasfiye süreci yapılmadığı bilgisine ulaştı.

KOBİ’YE DEĞİL ŞİRKETLERE GİTTİ

Halkbank hesaplarını inceleyen Sayıştay, bankanın esnaf ve küçük ölçekli i işletmelerden çok kredilerini büyük şirketlere ağırlaştırdığını tespit etti.

Raporda, “Bu durumun bankanın KOBİ bankası olma misyonuna uyarlılığının bulunmadığı üzere, risk idaresi bakımından da elverişli görünmediği anlaşılmaktadır” denildi. Bankanın kredilerinin yüzde 37.8’ini çok az sayıdaki büyük kurumsal şirketlere aktarırken ,yüzde 34.6’sını KOBİ’lere verdiği, bin 43 büyük firma üzerinde 111 milyar liralık kredi riski oluştuğu bilgisini veren Sayıştay, KOBİ’lere tartı verilmesi tavsiyesinde bulundu.

Erdoğan Süzer/Sözcü

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: