Haber

Sınıra yürüme mesafesinde kalıyormuş… Saddam’ın eski subayı El Kureyşi kim?

ABD Başkanı Joe Biden, 3 Şubat günü tüm dünyayı yakından ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Başkan Biden yaptığı yazılı açıklamayla terör örgütü DEAŞ’ın elebaşı Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi’nin öldürüldüğünü duyurdu. El Kureyşi’nin gece yarısı operasyonunun başlamasıyla intihar ettiği açıklandı.

Başkan Biden, kritik operasyon hakkında yaptığı yazılı açıklamasında “Dün gece benim talimatımla, kuzeybatı Suriye’deki ABD güçleri, Amerikan halkını ve müttefiklerimizi korumak ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek için başarılı bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdi” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE SINIRINA ÇOK YAKIN

Operasyonun detayları ve yankılarına bakmakta fayda var. ABD Özel Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği operasyon gece yarısından sonra başladı. El Kureyşi, Suriye’nin İdlib şehrinin Türkiye sınırına oldukça yakın Atme ilçesinde bir evde saklanmaktaydı.

El Kureyşi, Türkiye sınırına çok yakın bu evde öldürüldü.

Biden’ın “Çaresiz bir korkaklıkla o da selefi El Bağdadi gibi suçları için adaletle yüzleşmek yerine intihar etmeyi seçti” ifadelerini kullandığı El Kureyşi, öldüğü evde 11 aydır yaşamaktaydı. Ev sahibine Halepli olduğunu söyleyen El Kureyşi, üç çocuğu, bir karısı ve ev sahibine kız kardeşi olduğunu söylediği başka bir kadınla birlikte üç katlı eve taşınmıştı.

Evden hiç çıkmayan El Kureyşi, istihbaratlara göre yalnızca banyo için bazen çatıya çıkıyormuş. Yerel saatle gece 03.00 sularında başlayan operasyonda hoparlör aracılığıyla Irak aksanıyla Arapça konuşan bir adam, evdekilere teslim olmak için 15 dakikaları olduğunu söyledi.

Kaçışmalar başlarken El Kureyşi, evdeki patlayıcıları patlattı. Patlamadan sonra ABD Özel Kuvvetleri eve daldı, terör örgütü elebaşını koruyan teğmen ve eşi ile çatışıp ikisini de öldürürken, dört çocuk ise kurtarıldı.

13 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Görgü tanıkları operasyonun yaklaşık iki saatten fazla sürdüğünü söylüyor. Bu, bir özel harekat ekibi için epey uzun bir süre… Operasyonda 13 kişi yaşamını yitirdi. Kaç kişinin bomba nedeniyle öldüğü bilinmiyor. Başkan Biden, sivil kayıpları en aza indirebilmek için hava saldırısı yerine bir baskın düzenlediklerini ifade ederken yüksek ölüm sayısının evde patlatılan bombadan kaynaklandığını öne sürdü.

Operasyonu gerçekleştiren ekibi olay yerine sevk etmek için kullanılan bir helikopter, sebebi henüz belli olmayan bir tür arızaya maruz kaldı. Helikopter, daha sonra bir ABD jeti tarafından tahrip edildi ve enkaz evin yakınında kaldı.

Birlikler Erbil’e can kaybı yaşamadan döndü. ABD’li adli tıp uzmanları, halihazırda sahip oldukları örneklerle eşleştirmek için El Kureyşi’nin vücudundan DNA örnekleri aldı. Biden daha sonra ölünün kimliğini doğruladı. Elbette bu tarz operasyonlarda kimin kimi öldürüldüğü konusunun netliğe kavuşması biraz zaman alabilir.

DEAŞ’ın eski elebaşı Ebubekir El Bağdadi’nin 2019’da öldürüldüğü operasyondan sonra terör örgütünün başına geçen El Kureyşi, kuzeydoğu Suriye’de DEAŞ mensuplarının tutulduğu hapishaneye yönelik gerçekleştirilen saldırının arkasındaydı. Daha da korkuncu; El Kureyşi ayrıca Irak’ın kuzeyinde 2014’te (kendisi henüz terör örgütü elebaşı değilken) Yezidilere yönelik saldırıların, toplu kıyımların ve kadınlara yönelik tecavüzlerin arkasındaki isimdi.

SADDAM’IN ORDUSUNDAYDI

Irak’ta dünyaya gelen ve gerçek adı Emir Muhammed Abdurrahman el-Mevli es-Selbi olan El Kureyşi, Saddam Hüseyin’in ordusunda subay olarak görev yaparken Saddam’ın devrilmesiyle El Kaide’ye katıldı. 2004 yılında ABD kuvvetleri tarafından yakalandı ve götürüldüğü Bucca kampında Ebu Bekir El Bağdadi’yle tanıştı.

ABD, El Kureyşi için 5 milyon dolar ödül koymuştu. Fotoğraf: Reuters

2014’te DEAŞ ile El Kaide ayrılınca DEAŞ’a katıldı. Aynı yıl gerçekleşen Yezidi katliamında büyük rol oynadı. El Bağdadi öldükten çok kısa bir süre sonra örgüt, yeni elebaşı olarak El Kureyşi’nin seçildiğini açıkladı.

El Bağdadi henüz hayattayken El Kureyşi’yi halefi olarak belirlemişti. Bu sebeple hızlıca örgütün başına geçebildi. El Kureyşi’nin ölümünü yorumlayan uzmanlar ise bunun terör örgütü için hem çok kötü bir haber olduğunu ifade ediyor, hem de örgüt tarafından bir propaganda aracı olarak da kullanılabileceğini belirtiyor.

metin.aktasoglu@haberglobal.com.tr 

*The Guardian, The New York Times, AA, Reuters

 

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu