Haber

Şinzo Abe cinayetinin satır araları…

Japonya’nın eski Başbakanı Şinzo Abe’nin öldürülmesi akıllara tarihte, siyasilere düzenlenen diğer suikastleri getirdi. ABD Başkanı Kennedy, halkı selamlarken vurulmuş, bir suikast I. Dünya Savaşı’nı başlatmış, Hitler defalarca suikastten kurtulmuş, Özal vurulduktan sonra konuşmaya devam etmişti.

Japonya’nın eski Başbakanı Şinzo Abe’nin seçim etkinliğinde vurularak öldürülmesi, akıllara siyasilerin nasıl korunması gerektiğini getirdi. İşi gereği koruma ordusu ile gezen siyasetçiler kalabalık içinde nasıl korunuyor? ‘Silahh’ diye bağırıldığında koruma ekibi nasıl harekete geçiyor?

Silah satın almanın dünyada en zor olduğu ülkelerden biri olan Japonya’da eski başbakan Şinzo Abe’nin vurulması şok etkisi yarattı. Japonya’da geçen sene sadece 10 silahlı olay çıkmış, bu olaylarda bir kişi hayatını kaybetmiş, dört kişi yaralanmıştı.

Suikaste uğrayan ve hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 2013’te gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde yaptığı konuşmasıyla gündeme gelmişti. Ziyaretinden 30 yıl önce yaşanan bir Türkiye tesadüfünü hatırlatan Abe, “Türkiye, pek çok Japon için çok güzel bir kelimedir” demişti.

Abe ve ailesi Japonya’nın siyasi tarihinde çok önemli bir yer tutmakta. Peki merhum başbakanın Türkiye’yle olan ilişkileri nasıldı? Bu suikast Japonya için ne anlama geliyor? Suikastin ülkede yol açması muhtemel durumlar neler? 2014-2017 yılları arasında Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi olan Ahmet Bülent Meriç ve Ankara Üniversitesi Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Merthan Dündar anlatıyor…

Son olarak suikast akıllara 90 yıl önce yaşanan bir başka başbakan suikastini daha getirdi. 1932’de dönemin Japonya Başbakanı Inukai Tsuyoshi 11 genç deniz subayı tarafından Başbakanlık Konutu’nda vurularak öldürülmüştü. İlginç detaylar barındıran bu suikast, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce yaşadığı değişimlere ışık tutmakta…

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu