Ekonomi

Şirketlerin üçte ikisi çalışan bulmada zorlanıyor

Tüm dünyada işletmeler çalışan istihdam etmek istiyor ancak birçoğu çalışanları cezbetmek konusunda sorun yaşıyor.

İstihdam danışmanlık şirketi Manpower’ın 43 ülkeden yaklaşık 45 bin işvereni kapsayan anketi işverenlerin yüzde 69’unun pozisyonları doldurmakta zorluk çektiğini gösterdi.

Anketin kapsadığı tüm ülkelerdeki işletmeler, bu yılın sonu için, 2020 yılının son çeyreğine kıyasla daha güçlü istihdam görünümü öngördü. Avrupa ve Kuzey Amerika’dan 15 şirket, anketin başladığı 1962 yılından bu yana en yüksek istihdam niyeti bildiriminde bulundu.

Yetenek geliştirme faaliyetlerine öncelik veriliyor

Manpower CEO’su Jonas Prising, yaptığı açıklamada, “Devam eden yetenek açığı, birçok işletmenin, ekonomik toparlanmanın devam etmesi ile birlikte, çalışanları tutmaya ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerilerini eğitmeye öncelik verdikleri anlamına geliyor” dedi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 40’ı, yetenekli çalışanları şirket bünyesine çekmek ve burada tutmak için eğitim ve yetenek geliştirme faaliyetleri sağladıklarını kaydetti. Benzer oranda katılımcı esnek iş planlaması sağladığını belirtirken, yaklaşık üçte birlik kısım ücret artışına gittiğini söyledi. Diğerleri ise prim verdiklerini ve izin sürelerini artırdıklarını ifade etti.

Bu uygulamalara ilişkin nedenler sektörlere göre değişiklik gösteriyor. Finans sektörü şirketleri büyük oranda eğitim, geliştirme ve esnek iş lokasyonları sağlarken, imalat sektörü genellikle ücret artırımını ve daha esnek çalışma zamanı sağlamayı tercih etmiş görünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: