Haber

Siviller elleri arkadan bağlanarak katledildi

Rusya Ukrayna savaşı 40. gününde devam ederken, Rus güçlerinden kurtarılan Buça kentinden gelen görüntüler uluslararası kamuoyunu dehşete düşürdü. 

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Twitter hesabından, elleri arkadan bağlı şekilde yerde yatan ceset fotoğrafı paylaşarak, “Rus askerlerince vurularak öldürülen elleri bağlı insanların cesetleri sokaklarda yatıyor. Bu insanlar asker değildi, silahları yoktu. Şu anda işgal altındaki topraklarda buna benzer kaç vaka daha yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Bir diğer paylaşımında Rusya’nın Ukrayna ulusunu yok etmek için savaş yürüttüğünü öne süren Podolyak, “Biz sempati ya da beğeni talep etmiyoruz. Bizim adımıza savaşmanızı da istemiyoruz. Tek bir şey istiyoruz, sivilleri koruyabilmemiz için bize silah verin. Diğer her şeyi kendimiz yapacağız” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppa da Twitter’dan Buça’ya bağlı Motijin köyünde 2’si kadın 4’ü erkek elleri arkalarından bağlı ve kafalarından vurularak öldürülen 6 sivilin cesedinin bulunduğunu duyurdu.

Sosyal paylaşım sitelerinde, Buça’da sivillerin katledilerek toplu mezarlara gömüldüğünü, kuyulara atıldığını gösteren fotoğraflar da paylaşıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeybatısında yer alan Buça kentinde Rus güçlerinin bölgeden çekilmesinin ardından çok sayıda sivilin cansız bedenlerinin bulunması Avrupalı liderler tarafından kınandı.

BM’DEN BAĞIMSIZ SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın Buça kentinde öldürülen sivillerin görüntüleri beni derinden sarstı. Bağımsız bir soruşturmanın etkili bir hesap verebilirliğe yol açması esastır” dedi.

“SAVAŞ SUÇUNUN BAŞKA BİR KANITI”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’daki olayları kınadığını belirterek, şunları ifade etti:

“Rusya’nın Irpin ve Buça’daki masum sivillere yönelik alçak saldırıları, Putin ve ordusunun Ukrayna’da savaş suçları işlediğinin başka bir kanıtıdır. Kremlin’den gelen hiçbir inkar veya yanlış bilgi, hepimizin doğru olduğunu bildiğimiz gerçeği değiştiremez. Putin çaresiz, işgali başarısız oluyor ve Ukrayna’nın kararlılığı hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Putin’in savaş makinesini güçsüz bırakmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Yaptırımlarımızı ve askeri desteğimizi artırmanın yanı sıra, sahada ihtiyacı olanlara yardım etmek için insani destek paketimizi güçlendiriyoruz.” 

Johnson ayrıca, İngiltere’nin Ukrayna’ya yönelik desteğin ön sahalarında yer aldığını söyleyerek, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) Ukrayna’da işlenen suçlarla ilgili soruşturma yapacağını ve İngiltere Adalet Bakanı Dominic Raab’ın konuyla ilgili ek mali desteğin sağlanmasına ve uzmanların görevlendirilmesine yetki verdiğini söyledi.

ukrayna

“SAVAŞ SUÇLARININ FAİLLERİ HESAP VERECEK”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, savaş suçlularının hesap vermesi gerektiğini ifade etti. Leyen, Buça’daki olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya’nın çekildiği bölgelerde tarif edilemez dehşet raporları karşısında dehşete düştüm. Acilen bağımsız bir soruşturmaya ihtiyaç var. Savaş suçlarının failleri hesap verecek” dedi.

“İŞLENEN BU SUÇLAR SORUŞTURMALIDIR”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise, Buça’daki saldırı görüntülerini “korkunç ve dehşet verici” olarak nitelendirdi. Scholz, “Rus ordusu tarafından işlenen bu suçları amansız bir şekilde soruşturmalıyız. uluslararası örgütlere vahşeti bağımsız olarak belgeleyebilmeleri için bu alanlara erişim izni verilmesini talep ediyorum. Failler ve onları görevlendirenler yargılanmalı” dedi.

“RUSYA HESAP VERMELİ”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Buça’daki görüntüleri “dayanılmaz” olarak nitelendirerek, “Rus makamları bu suçların hesabını vermek zorunda kalacak” dedi. Macron, şunları ifade etti: 

“Bugün Ukrayna’da savaş suçlarına işaret eden çok net ipuçları var, Rus ordusu sorumlu görünüyor, savaş suçluları cezasını çekmeli. Buça’da yaşananlara cevap olarak Avrupalı müttefiklerimizle koordinasyon içinde yeni yaptırımlar uygulamalıyız. Rusya’ya karşı caydırıcı güç rolü üstlenecek yeni yaptırımlara ihtiyaç var, yeni paket petrol ve kömür ticaretini kapsamalı.”

ukrayna

“KORKUTUCU VE DAYANILMAZ“

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rusya’nın Buça’daki sivillere yönelik şiddet iddialarını kınarken, basın ofisinden yapılan açıklamada, “Buça’da ve Ukrayna ordusunun özgürleştirdiği diğer bölgelerde işlenen suçların görüntüleri bizi dehşete düşürdü. Silahsız sivillere yönelik katliamların vahşeti korkutucu ve dayanılmaz. Rus makamları düşmanlığı derhal durdurmalı, sivillere yönelik şiddeti durdurmalı ve yaşananların hesabı vermelidir” dedi.

“İŞLENEN SAVAŞ SUÇLARI CEZASIZ KALAMAZ”

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Buça’da öldürülen sivillerin görüntülerini gördükten sonra “korku, acı ve öfke” duyduğunu ifade ederek, “İşlenen savaş suçları cezasız kalamaz. Tüm dayanışmamız ve desteğimiz Ukrayna halkıyla” dedi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu