Haber

Soçi’de üçlü zirve! Aliyev, Putin ve Paşinyan bir araya geliyor

Soçi'de üçlü zirve! Aliyev, Putin ve Paşinyan bir araya geliyor

Üçlü zirve öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Putin’in ikili görüşmesi de az önce sona erdi.

İkili görüşmenin ardından Aliyev, Putin ve Paşinyan’ın üçlü zirvesi yapılacak.

Soçi'de üçlü zirve! Aliyev, Putin ve Paşinyan bir araya geliyor - Resim : 1

Görüşmesi öncesi konuşan Aliyev, “Karabağ sorunu artık tarih oldu. Barış anlaşması imzalamak istiyoruz” dedi. Aliyev şunları ifade etti:

“İki yıl önce, yıllarca süren çatışmaya son veren üçlü bir deklarasyon imzalandı. Şimdi Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için konuşma ve hareket etme zamanı.

Azerbaycan, Ermenistan ilişkilerin normalleşmesi için temel alınması gereken 5 ilke ortaya koydu. Bu ilkelerin hepsi uluslararası hukuka uygun. normalleşme bu temelde sağlanabilir.

Karabağ sorunu zaten tarih oldu, 2 yıl önce çözüldü, bu konuda tartışılacak neredeyse hiçbir şey yok. Azerbaycan-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesiyse çok ciddi adımlar gerektiriyor.”

Soçi’deki zirvenin gündeminde Güney Kafkasya’da kalıcı barış hedefi var.

Bakü ile Erivan arasında barış anlaşması imzalama sürecinin hızlandırılması ele alınacak. İki ülkenin sınırını belirleme ve çizme konusunda atılması geren adımlar konuşulacak.

Aliyev ve Paşinyan en son ekim ayı başında Prag’da görüşmüştü. O zaman masada AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da vardı.

Ancak Fransa’nın Azerbaycan’ı suçlamaya ve Ermenistan’ın tek yanlı tezlerini savunmaya yönelik taraflı tutumu sonrası Bakü rest çekti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev bundan sonra Fransa’nın Karabağ konusunda arabulucu rol üstlenemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu