Haber

Son dakika! ABD Başkanı Biden Rusya ve Ukrayna’ya yönelik yeni kararları tüm dünyaya duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’ya yönelik yeni kararı duyurdu. Biden, ABD limanlarının Rusya ile bağlantısı olan gemilere de yasaklanacağını duyurdu. Biden ayrıca, Beyaz Saray’da Ukrayna Başbakanı ile de bir görüşme yaptığını açıkladı. 

Biden, Rusya’nın savaşın yeni bölümüne geçtiği için kritik bir aşamada olduklarını söyledi. ABD Başkanı Biden, Ukrayna’ya 800 milyon doları savunma, 500 milyon doları ekonomi alanında olmak üzere 1,3 milyar dolarlık ek yardım sağlayacaklarını açıkladı.

UKRAYNALI SIĞINMACILAR KARARI

Biden’ın açıklamalarından satır başları:

Yardımlar kapsamında ağır silahlar ve drone’lar da yer alıyor. Önümüzdeki hafta Kongre’den daha fazla para talep edeceğim.

ABD, Ukrayna ile istihbarat bilgilerini de paylaşıyor. Yeni paket birkaç hafta içerisinde Ukrayna’ya silah gönderilmesini sağlayacak.

ABD silahları doğrudan ön cepheye gönderiyor. Ukrayna’ya yönelik yardım paketi, havan topu, mühimmat, uzun menzilli top ve insansız hava aracı içeriyor.

Kiev savaşı Ukraynalılar için tarihi bir zaferdi.

Ukraynalılar, Avrupa’dan ABD’ye sığınmak için doğrudan gelebilecek. Hukuki sistemler güçlendirilmiş olacak, mültecilere yasal göç kanalı sağlanmış olacak. ABD’de bir sponsorlukları olduğuna bakılacak, STK ya da aile ferdi olabilir. Bu bağlamda ABD’nin güney sınırına gelmelerine gerek kalmayacak.

Mariupol’ün kontrolünün Rusya’ya geçtiğine dair kanıt yok. Putin’in Mariupol’ü kontrol ettiği bilgisi sorgulanmalı.

Kaynak: Reuters

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu