Haber

Son Dakika! ABD’de F-35 uçağı iniş sırasında yere çakıldı!

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait yeni nesil F-35A Lightning II savaş uçağı Utah eyaletindeki Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nde piste iniş yaparken yere çakıldı. Acil fırlatma sistemini kullanan pilot sağ kurtuldu.

Hava üssünden yapılan açıklamada, pilotun gözlem için yakındaki bir tıp merkezine götürüldüğü belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri 338. Avcı Uçağı Kanadı Komutanı Albay Craig Andrle, pilotun rutin bir eğitimden dönmekte olduğunu belirterek şöyle dedi:

Biz, bütün pilotlar, yerdeki herhangi bir şeye olabilecek en az zararı vermek için elimizden geleni yaparız. O yüzden biliyorum ki pilot fırlatmadan önce herhangi bir binaya veya başka bir şeye çarpmaktan kaçınmak için her şeyi yapmıştır.

Andrle, olayın sebebinin araştırılacağını ve fırlatma sisteminin düzgün çalışmasından memnun olduklarını sözlerine ekledi.

ABD’nin ikinci en büyük hava üssünün yakınlarında yaşayan Scott Phillips gördüklerini CNN televizyon kanalına şöyle anlattı:

Evdeydim, çimleri biçerken her akşam olduğu gibi F-35’lerin inişini izliyordum. Onların gelip gidişini izlemeyi seviyoruz. Genellikle bugün olduğu gibi güneye doğru inişe geçerler. Yaklaşırken bir tanesi güç kaybetti ve ağaçların arkasına doğru aşağı indi. Sonra tek gördüğüm şey yangındı.

Uçağın düşmesiyle yaklaşık 40 dönümlük alanda meydana gelen yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu