Haber

Son dakika! Kiev için kritik bölge İrpin’de kontrol yeniden Ukrayna’da

Rusya-Ukrayna savaşının 33. gününde sahada çok kritik bir gelişme yaşandı. İrpin Belediye Başkanı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kentin kontrolünü tamamen geri aldığını duyurdu.

KÖPRÜ KONTROLLÜ PATLATILMIŞTI

Kiev’e olan yakınlığıyla stratejik bir konumda bulunan kent savaşın ilk günlerinden beri çok yoğun Rus saldırısı altındaydı. Bölgedeki bir köprü de, Rus güçlerinin bölgede ilerleyişini durdurmak adına Ukrayna tarafından bombalanmıştı.

“KİEV’DE 4’Ü ÇOCUK 100’DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ”

Kiev Belediye Başkanı Kliçko, “Rusya’nın Ukrayna işgalinden bu yana şehirde 100’den fazla kişi öldü. Ölenler arasında 4 çocuk var, 16 çocuğun hastanede tedavisi sürüyor” dedi.

Öte yandan, Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Motzuyanik, Ukraynalı askerlerin, Kiev’e girmeyi hedefleyen Rus birliklerini başkentten 70 kilometre kadar geri püskürttüğünü bildirmişti. 

Motzuyanik, yaptığı açıklamada, Kiev’in iyi korunduğunu ve savunmasını Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin seçkin birliklerinin üstlendiğini vurgulamıştı. 

Ukraynalı askerlerin, Rus birliklerini başkent Kiev’den 70 kilometre kadar geri püskürttüğünü belirten Motzuyanik, bazı bölgelerde ise işgalcilerin 35 kilometre kadar geri çekildiklerini kaydetmişti. 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu